Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Co jakiś czas pojawiają się opinie, że klimatyzacja może negatywnie wpływać na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Czy zarzuty te mają potwierdzenie w faktach? Jak dbać o urządzenie, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Klimatyzacja a zdrowie

Nieserwisowana klimatyzacja rzeczywiście potrafi doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych przypadłości. Wśród chorób powodowanych przez bakterie czy wirusy znajdują się: alergie, a nawet angina czy astma. Na szczęście odpowiednio konserwowana i regularnie czyszczona klimatyzacja może zapewnić naprawdę świeże i czyste powietrze.

Skąd w klimatyzacji biorą się bakterie? Zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza urządzenia, ciepło panujące w jego wnętrzu oraz wilgotne powietrze okazują się doskonałym środowiskiem do rozwoju różnorodnych drobnoustrojów. Jak łatwo wywnioskować, odpowiednio pielęgnowana klimatyzacja zadziała zupełnie odwrotnie – stanie się miejscem, gdzie mikroorganizmy będą miały utrudnione warunki do ekspansji.

Czyste i świeże powietrze

Nie od dziś wiadomo, że jakość powietrza, którym oddychamy, ma znaczący wpływ na zdrowie. Eksperci zalecają przebywanie w pomieszczeniach pozbawionych szkodliwych, smogowych oparów. Dzięki zastosowanym filtrom powietrza klimatyzacja pomaga minimalizować ryzyko nagromadzenia się w powietrzu niebezpiecznych związków, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. W takiej sytuacji wpływ klimatyzacji na zdrowie oraz dobre samopoczucie okazuje się pozytywny.

Nie bez znaczenia dla naszego samopoczucia jest także odpowiednia temperatura we wnętrzu oraz wilgotność. Dobra klimatyzacja pozwala regulować stopień wychłodzenia i osusza powietrze, dzięki czemu możemy przebywać w komfortowych warunkach. Zrównoważony klimat wpłynie na efektywność pracy, snu i odpoczynku.

Odpowiedź na pytanie o to czy klimatyzacja jest niezdrowa, okazuje się niezwykle prosta. Właściwie serwisowane urządzenie nie powinno powodować nieprzyjemnych dolegliwości. Warto pamiętać, by przynajmniej raz na kwartał zlecić jego czyszczenie czy wymianę filtrów i  dzięki temu poprawić jakość swojego życia.

usterki klimatyzacji domowej