Przeniesienie klimatyzacji. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zmianę miejsca klimatyzatora?

Przeniesienie jednostki zewnętrznej systemu klimatyzacji może być konieczne z kilku przyczyn. Do głównych powodów zalicza się remont oraz całkowitą zmianę wystroju wnętrza. Czy przeniesienie klimatyzacji jest warte zachodu? Na co się przygotować? Od czego zacząć? Odpowiemy na każde pytanie w naszym poradniku.

Bezpieczny demontaż klimatyzacji

Na samym początku należy odpompować czynnik roboczy, który znajduje się w rurkach klimatyzacji. Nie zaleca się bezpośredniego kontaktu substancji ze skórą, dlatego trzeba użyć odpowiednich narzędzi, które sprawią, że proces demontażu urządzenia będzie bezpieczniejszy. Może to być m.in. pompa próżniowa wraz z butlą przeznaczoną do tego typu płynów. To bardzo wygodne rozwiązanie, które na dodatek daje najlepsze zabezpieczenie przed kontaktem z czynnikiem roboczym. Jednak wymaga zakupu odpowiedniego i często zbędnego na co dzień sprzętu. Metoda jest więc stosowana głównie przez fachowców.

Na szczęście istnieje domowy sposób na oczyszczenie przewodów z czynnika roboczego. Dzięki temu zmiana miejsca klimatyzacji może odbyć się bez pomocy profesjonalistów. Wystarczy zakręcić zawór znajdujący się na cienkim przewodzie jednostki zewnętrznej, a następnie włączyć chłodzenie. W tym czasie należy obserwować manometr. Gdy ciśnienie spadnie do zera, należy zakręcić kolejny zawór, który znajduje się na grubej rurze jednostki zewnętrznej. Cały proces nie powinien zająć więcej niż minuty. Dopiero po jego zakończeniu można bezpiecznie zdemontować klimatyzację i przenieść ją w inne miejsce.

Czy można wydłużyć przewody klimatyzacji w ścianie?

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu trzeba wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Najpoważniejszym ograniczeniem jest długość rurek. Przeniesienie klimatyzatora może jednak odbyć się z pomocą dodatkowo zakupionych przewodów, które przyczepia się do aktualnie posiadanych.

Wcześniej trzeba jednak zaznajomić się z informacjami od producenta na temat maksymalnej długości rurek. Niestety nie da się ich wydłużać w nieskończoność. Zbyt długi przewód zmniejszy wydajność klimatyzacji oraz zwiększy koszt eksploatacji.