Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna to obecnie najpopularniejszy sposób zapewniania świeżego powietrza w nowoczesnych domach. Doskonałe właściwości izolacyjne, a co za tym idzie – wysoka szczelność konstrukcji, nie pozwala tu na zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. Czy jednak system rekuperacji z odzyskiem ciepła nadaje się do każdego typu budynku nowego lub używanego? Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła? Przedstawiamy wszelkie za i przeciw, pomagając w podjęciu decyzji.

Czy warto robić rekuperację?

Wentylacja mechaniczna opinie pozytywne zbiera u większości inwestorów, dla których proces montażu przebiegał z zachowaniem wszystkich norm technologicznych. Wówczas system wentylacji mechanicznej przynosi ogromne korzyści. Nie tylko zapewnia właściwą wymianę powietrza w domu, ale często wstępnie je ogrzewa, a także filtruje, usuwając tym samym wszelkie zanieczyszczenia. Posiadając system rekuperacji z filtrami antysmogowymi, mamy gwarancję czystego powietrza w domu, tworząc w nim korzystne warunki zdrowotne. Proces montażu rekuperacji przynosi korzyści zarówno dla domów budowanych od podstaw, jak i budynków używanych.

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Montaż rekuperacji wiąże się niekiedy z hałasem, który generuje samo urządzenie. W przypadku dużych domów nie stanowi to problemu, gdyż rekuperator można zamontować z dala od pomieszczeń użytkowych. Jednak domy o małej powierzchni mogą odczuwać negatywne konsekwencje dźwiękowe pracy urządzenia.

Należy wówczas zastanowić się nad sensownością inwestycji.

Wentylacja z odzyskiem ciepła nie zastąpi odpowiedniej izolacji ścian. Stare domy wymagają często generalnego remontu, a montaż rekuperacji staje się jedynie zwieńczeniem pracy modernizacyjnych. Zastanawiając się, czy warto robić rekuperację, należy wziąć pod uwagę koszty całego procesu. Nie każdy właściciel starego domu ma wystarczające środki na przeprowadzenie prac remontowych i wyposażenie całej powietrzni w wentylację mechaniczną.

Biorąc pod uwagę ogromną listę zalet, jakie daje wentylacja mechaniczna, zdecydowana większość inwestorów skorzysta na systemie wentylacji mechanicznej, otrzymując dzięki niej bezpieczną i czystą wymianę powietrza. Rekuperacja pozwala również zauważalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie.