Klimatyzacja w domu. Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator?

Od umiejscowienia jednostki wewnętrznej klimatyzatora zależy jego faktyczna skuteczność. Co więcej, montaż w złym miejscu może odbić się negatywnie na samopoczuciu domowników. A zatem gdzie umieścić klimatyzator, aby funkcjonował najlepiej? Czego unikać? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Czy przedpokój to dobre miejsce?

Jednostka wewnętrzna umieszczona w korytarzu pomiędzy pokojami nie sprawdza się najlepiej. Wbrew pozorom nie ochłodzi pomieszczeń jednakowo – taki klimatyzator w przedpokoju wpłynie tylko na własne najbliższe otoczenie. Oczywiście do pewnego stopnia efekty będą odczuwalne w innym miejscu, ale trudno mówić o znaczącym spadku temperatury.

Gdzie nie stawiać klimatyzatora?

Chłodne powietrze, które nawiewa bezpośrednio na człowieka, może wywołać przeziębienie. Dlatego jednostka nad sofą czy kanapą nie będzie dobrym pomysłem. Klimatyzator nad telewizorem może okazać się ryzykownym rozwiązaniem. Prawdopodobieństwo zniszczenia (zalania) ekranu jest niewielkie (wynika głównie z poważniejszych awarii), jednak i tak warto zachować ostrożność.

Jakie są najlepsze miejsca na klimatyzator?

A więc gdzie najlepiej umieścić klimatyzator? Zaleca się montaż po jednej jednostce wewnętrznej w każdym pokoju, który tego wymaga. Dla przykładu mogą to być pomieszczenia z oknami skierowanymi na południe (długa ekspozycja na promienie słoneczne) czy te nagrzewające się szybko z innych powodów. By ograniczyć koszty montażu często jednostkę wewnętrzną umieszcza się w pobliżu okien (krótki odcinek instalacji do agregatu, odprowadzenie skroplin na zewnątrz budynku). Pod kątem aranżacji wnętrza i dystrybucji chłodnego powietrza dobrą lokalizacją jest miejsce nad  drzwiami wejściowymi do pomieszczenia.

Urządzenie chłodzące przydaje się przede wszystkim tam, gdzie przebywamy najczęściej. Salon czy jadalnia to typowe miejsca, w których klimatyzacja odgrywa kluczową rolę.
Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora oprócz głównych pokojów? Niektórzy decydują się na sypialnię. Ma to sens, ponieważ zaśnięcie w mocno nagrzanej przestrzeni bywa trudne. Utrzymanie odpowiedniej temperatury wpływa pozytywnie na komfort wypoczynku.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zainwestować w rozbudowany system – jedno urządzenie na jedno pomieszczenie. Dzięki temu można najlepiej zapanować nad temperaturą w domu.