Tania klimatyzacja – czy warto się na nią zdecydować?

Wraz z nastaniem lata wiele osób poszukuje korzystnych rozwiązań, pozwalających ochłodzić pomieszczenia w budynku. Tani klimatyzator wydaje się dobrym pomysłem, ale w większości przypadków przysparza więcej problemów, niż daje korzyści. Mimo wszystko w dużych sieciach budowlanych można znaleźć dziesiątki urządzeń, które konkurują między sobą wyłącznie ceną.

Dotyczy to zwłaszcza produktów pochodzących z głębokiej Azji. Chińskie, mało znane marki są bezkonkurencyjne pod względem kosztu zakupu, dlatego przyciągają dużą uwagę. Jednak w parze z podejrzanie niską ceną idzie sporo kłopotów związanych z eksploatacją. Tak tania klimatyzacja oznacza przede wszystkim:

– krótki okres gwarancyjny,

– tendencję do szybkiego niszczenia,

– awaryjność,

– brak dostępu do części zamiennych.

Problem powstaje również w kwestii montażu urządzeń, ponieważ mało która firma instalacyjna zdecyduje się na montaż niesprawdzonych klimatyzatorów, na które udzieli gwarancji instalatora.

Jakiej firmy klimatyzator wybrać do polskiego domu?

Polecamy korzystać wyłącznie z produktów sprawdzonych marek i takich, które mają polskiego dystrybutora. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ dzięki temu zyskuje się gwarancję, że jakiekolwiek problemy z eksploatacją zostaną szybko wyeliminowane. Poza tym uznane europejskie, amerykańskie, koreańskie bądź japońskie marki spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa i jakości. Jaki klimatyzator do domu więc wybrać? Wśród popularnych wytwórców znajdują się chociażby Fujitsu, Midea, Haier, , LG, Mitsubishi i wielu innych.

Tania dobra klimatyzacja jest przy tym możliwa. Wystarczy przyjrzeć się ofercie lokalnych sprzedawców. Oczywiście nigdy nie przebiją cen proponowanych przez chińskich producentów, ale klienci otrzymują dzięki nim znacznie więcej: bezproblemową pomoc techniczną oraz instrukcje w języku polskim, dostęp do części zamiennych, profesjonalne doradztwo w zakresie użytkowania, a także trwałość produkowanych urządzeń.

Tak właśnie powinna wyglądać naprawdę dobra klimatyzacja w domu. Czy warto więc korzystać z najtańszych rozwiązań? Według wszelkich dostępnych danych jest to bardzo ryzykowne. Dlatego polecamy przewidzieć trochę większy budżet, aby uniknąć urządzeń o niepewnej funkcjonalności, delikatnej konstrukcji i z marnej jakości materiałów.