Odgrzybianie klimatyzacji. Kiedy należy je przeprowadzić?

Klimatyzacja uznawana jest za system bezobsługowy. Jest w tym sporo prawdy, ale nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia nie potrafią wyczyścić się samodzielnie. Dlatego po pewnym okresie użytkowania niezbędne okazuje się odgrzybianie klimatyzacji, zwane również – bardziej precyzyjnie – dezynfekcją. Do dezynfekcji wykorzystuje się atestowane środki chemiczne, które w odpowiedni sposób i w odpowiedniej ilości nanosi się na powierzchnię podzespołów klimatyzatora wraz z mechanicznym ich czyszczeniem.

Kiedy odgrzybianie klimatyzacji staje się niezbędne?

Odpowiedni moment można ustalić na podstawie kilku czynników. Pierwszym z nich jest znaczące pogorszenie pracy urządzenia. Wlicza się w to m.in. zwiększenie poboru energii czy głośniejsze działanie. Drugi niepokojący czynnik to złe samopoczucie od klimatyzacji. Może ono wynikać z nagromadzenia się w środku bakterii, pleśni czy drobnoustrojów. Poza tym pojawienie się nieprzyjemnego zapachu również wskazuje na konieczność gruntownej dezynfekcji.

Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji?

Na czas potrzebny do wyczyszczenia systemu wpływa przede wszystkim stopień zabrudzenia oraz regularność serwisowania. Jeśli klimatyzator wcześniej poddawało się czyszczeniu zgodnie z zaleceniami, dezynfekcja nie powinna trwać dłużej niż godzinę. W przypadku, gdy system nie był w ogóle czyszczony bądź sporadycznie wykonywało się jakiekolwiek czynności konserwacyjne, to odgrzybianie klimatyzacji w domu znacząco się wydłuża. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń może potrwać ponad dwie godziny. Do tego dochodzi jeszcze konieczność czyszczenia agregatu.

Zachęcamy do systematycznego czyszczenia klimatyzatorów. Według przyjętych norm powinno się to odbywać minimum dwa razy do roku – przed sezonem letnim oraz zaraz po jego zakończeniu. Dzięki temu uda się usunąć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji oraz wszelkiego rodzaju bakterie i drobnoustroje. Warto zadbać o regularność również ze względu na zdrowie domowników oraz wydłużenie żywotności klimatyzatorów.