3 najczęstsze problemy z rekuperacją. Z czego wynikają usterki?
Problemy z wentylacją w mieszkaniu zdarzają się niestety raz na jakiś czas. Przeważnie okazują się niezbyt uciążliwe i łatwo je rozwiązać. Przedstawiamy porady, dzięki którym można przygotować się zawczasu na nieprzewidziane sytuacje. Oto 3 najpopularniejsze problemy z wentylacją mechaniczną przydarzające się w trakcie użytkowania systemu.
1) Przenoszenie się nieprzyjemnych zapachów
To problem, który da się wyczuć od razu. Nieprzyjemny zapach z wentylacji mechanicznej może być spowodowany niewłaściwie zaprojektowaną wentylacją. Nawiew powinien przewyższać wywiew (choć wystarczy nawet dorównanie). Do tego trzeba zadbać o właściwe otwory wentylacyjne wraz z podcięciami w drzwiach wewnętrznych, aby powietrze mogło swobodnie przepływać pomiędzy pomieszczeniami.
Innym powodem może okazać się podłączenie do instalacji okapu kuchennego z własnym wentylatorem. Wystarczy, że silnik będzie mocniejszy od wydajności znamionowej centrali wentylacyjnej, aby nieprzyjemny zapach z wentylacji mechanicznej przedostał się do środka. Rozwiązanie stanowi zastosowanie przepustnic zwrotnych na kanałach wyciągowych, a także przepustnice stałego przepływu.
2) Zaparowane szyby
Czyli tzw. płaczące szyby. Poprawnie funkcjonujący system rekuperacji nie powinien powodować tego typu problemów. Skąd więc biorą się zaparowane szyby? Wentylacja prawdopodobnie wymaga w tym wypadku wymiany filtrów. Brudne potrafią zablokować działanie rekuperacji. Po zainstalowaniu nowych należy włączyć system na wyższy bieg, a następnie obserwować efekty.
Jeśli wymiana okaże się niewystarczająca, być może trzeba będzie zaprojektować system od nowa. W większości przypadków zintensyfikowanie pracy rekuperatora powinno wystarczyć.
3) Wydobywający się z wentylacji hałas
Centrale są zazwyczaj bardzo cichymi urządzeniami, więc jakikolwiek odgłos powinien natychmiast zwrócić naszą uwagę. Przyczyną może być niedrożna wentylacja wymagająca natychmiastowego wyczyszczenia. Hałas w tym wypadku stanowi najmniejszy problem – niedrożna wentylacja może bowiem doprowadzić nawet do pożaru.
Kolejny częsty powód to źle wyważony wirnik wentylatora czy uszkodzenie łożyska. W takiej sytuacji zawsze można zastosować tłumiki hałasu (pasywne oraz aktywne). Są one w stanie skutecznie wyciszyć pracę instalacji, co przydaje się nawet w przypadku poprawnie funkcjonującego systemu.