Skutki braku serwisu i czyszczenia klimatyzacji

Utrzymanie w dobrym stanie wszelkich urządzeń domowych należy do obowiązków każdego, komu zależy na ich długotrwałej, bezawaryjnej i bezpiecznej dla zdrowia pracy. Kwestia ta dotyczy wszelkiego rodzaju sprzętu, a więc również klimatyzatorów. Odkładany w czasie serwis klimatyzacji może przynieść więcej problemów, niż oszczędności.

Najpoważniejsze zagrożenia

Nieczyszczony klimatyzator ulega mocnemu zakurzeniu. Na podzespołach urządzenia- filtrach, wymienniku, wentylatorze, tacy skroplin i innych elementach, , zbierają się cząsteczki zanieczyszczeń, które przyczyniają się do zakłócenia pracy urządzenia. W efekcie klimatyzator zużywa coraz więcej energii,
a to przekłada się bezpośrednio na koszt użytkowania. Czyszczenie klimatyzacji ma więc sens z punktu widzenia budżetu domowego. Trzeba też pamiętać, że zabrudzony sprzęt może po prostu się popsuć. Nawet drobna awaria wymusza skorzystanie z pomocy profesjonalistów, a to generuje znacznie większe koszty, niż standardowy serwis klimatyzacji.

Dużo groźniejsze dla domowników okazuje się jednak pojawienie się ogniska bakterii czy pleśni. Zaniedbany klimatyzator w połączeniu z wilgocią tworzy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Mogą one stanowić realne zagrożenie dla zdrowia każdej osoby przebywającej w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Szczególną sytuacją jest pojawienie się szczepu legionelli. To bardzo niebezpieczna bakteria wywołująca ciężkie zapalenie płuc, nazywane chorobą legionistów (od konwentu Legionu Amerykańskiego, na którym zachorowało wielu uczestników). W łagodniejszej wersji może spowodować gorączkę Pontiac, która nie powoduje śmierci, ale jej przebycie może skutkować groźnymi powikłaniami.

Jak często zamawiać czyszczenie klimatyzacji?

Powyższych problemów można uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy pamiętać o regularnym przeglądzie klimatyzacji. To niedroga i szybko realizowana usługa, która gwarantuje bezpieczną eksploatację systemu. Czyszczenie powinno odbywać się minimum 2 razy do roku – przed sezonem oraz zaraz po jego zakończeniu.