Gdzie najlepiej umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Klimatyzacja typu split i multisplit wymaga montażu agregatu na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli jest się właścicielem wolnostojącego domku jednorodzinnego, to nie ma z tym żadnego problemu. Sytuacja komplikuje się w większym budownictwie mieszkaniowym. Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, aby nie przeszkadzać sąsiadom i uzyskać najlepszą wydajność systemu? Podpowiadamy najkorzystniejsze rozwiązania.

Montaż na elewacji?

Ściana budynku to pierwsze miejsce, które przychodzi do głowy w kwestii montażu jednostki zewnętrznej. Jak się okazuje, nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że wymaga uzyskania zgody od zarządcy, spółdzielni czy konserwatora. Trzeba napisać dobre uzasadnienie, aby administrujący zgodzili się na klimatyzator. Odległość od okien sąsiada również nie pozostaje bez znaczenia. Prawo nie określa minimalnego dystansu. Miejsce wybiera się więc na podstawie poziomu ciśnienia akustycznego w oknie osób mieszkających obok, dlatego też nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów. A nawet wówczas może się zdarzyć, że dźwięk pracy agregatu może zwyczajnie przeszkadzać.

A może na dachu?

Dach stanowi znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ montaż nie naruszy miru domowego pozostałych mieszkańców bloku. Istnieje jednak w tej kwestii poważne ograniczenie. Odległość klimatyzatora od jednostki zewnętrznej nie może przekroczyć pewnej granicy. Producenci urządzeń zawsze informują o maksymalnej różnicy pomiędzy poziomami oraz długości instalacji w pionie i poziomie. Mocniejszy sprzęt umożliwia zazwyczaj instalację na większe odległości.

Czy balkon to dobre miejsce?

Taras, loggia i balkon stanowią najbezpieczniejsze miejsca dla jednostki zewnętrznej. Wynika to przede wszystkim z bardzo dobrej ochrony. Agregat nie jest zazwyczaj narażony na działanie czynników atmosferycznych (zwłaszcza bezpośredniego promieniowania świetlnego). Poza tym ogranicza rozprzestrzenianie się hałasu, co z pewnością docenią sąsiedzi.

Montaż agregatu na przynależnym do mieszkania balkonie nie wymaga również zgody od zarządcy budynku.