Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia?

Aby klimatyzacja dobrze służyła, należy zakupić model ściśle odpowiadający potrzebom. Ma to ogromne znaczenie dla wydajności oraz kosztów eksploatacji całego systemu. Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia, aby uniknąć problemów z użytkowaniem? O tym można dowiedzieć się z naszego wpisu.

Które czynniki mają największe znaczenie?

Producenci zawsze wskazują na metraż pomieszczenia, a czasem nawet na kubaturę. Dla przykładu w opisie urządzenia można przeczytać: klimatyzacja do mieszkania 60m2. To często jedyna informacja, na którą zwracają kupujący. Tymczasem moc klimatyzacji do powierzchni to zaledwie jeden z kilku czynników, które liczą się przy doborze. Oprócz tego należy pamiętać o:

– rodzaju przegród zewnętrznych (tj. ścian),

– zyskach ciepła od nasłonecznienia (na przykład w południe klimatyzacja musi działać na wyższych obrotach),

– liczbie osób przebywających w pomieszczeniu (im więcej osób użytkuje pokój, tym większą mocą musi wykazywać się klimatyzacja),

– liczbie i rodzaju urządzeń (niektóre z nich emitują ciepło, które dokłada się do wzrostu temperatury wewnątrz mieszkania),

– kształcie pomieszczenia (od tego zależy dystrybucja chłodnego powietrza).

To w zupełności powinno odpowiadać na pytanie jak dobrać klimatyzator do powierzchni mieszkania. Ze względu na charakter wymienionych parametrów próżno liczyć na pomoc ze strony producenta. Odpowiada on wyłącznie za jakość swojego produktu, a nie jego dostosowanie do mieszkań. Dlatego klienci stoją przed ogromnym dylematem.

Kto może doradzić wybór?

Wybór urządzenia tylko na podstawie wymiarów pomieszczenia czy mocy urządzenia nie jest najlepszym pomysłem. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Dlatego warto skorzystać z wsparcia profesjonalistów.

Firmy zajmujące się projektami oraz montażem klimatyzacji pomogą najlepiej dopasować moc urządzenia do potrzeb. Dzięki temu eliminuje się ryzyko przepłacenia za zbyt mocne urządzenie lub zakupu niewydajnego systemu.

Przeniesienie klimatyzacji. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zmianę miejsca klimatyzatora?