Co ile należy serwisować klimatyzację w domu?

Regularne serwisowanie klimatyzacji pomaga zapobiec poważnym awariom, rozwojowi grzybów i pleśni, drobnym uszkodzeniom ograniczającym funkcjonalność systemu, a nawet zwiększeniu kosztów eksploatacji urządzenia. Jak widać, zalet jest całkiem sporo. Dlatego konserwacja klimatyzacji jest bardzo ważnym punktem, którego nie można pominąć w toku jej użytkowania.

Na kiedy zaplanować serwis klimatyzacji?

Jedyną gwarancją uniknięcia problemów ze sprzętem jest regularna kontrola jego stanu i wynikająca z tego wymiana filtrów, czyszczenie itd. A więc co ile serwisować klimatyzację w domu, aby mieć pewność bezpiecznego użytkowania? Przyjmuje się, że powinno to być minimum dwa razy w roku.

Oczywiście nie mogą to być całkowicie losowe daty. Kontrola przeprowadzona w styczniu i marcu nie ma strategicznego sensu. Eksperci polecają rozsądniejsze dobieranie momentu na przeprowadzenie kontroli. Według ich doświadczenia serwis powinien obyć się przed rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego oraz tuż po jego zakończeniu. Kiedy serwisować klimatyzację? Najlepiej więc zdecydować się na pomoc specjalistów na samym początku marca, najpóźniej zaś w kwietniu. Z kolei jesienno-zimowym terminem powinien być przełom września oraz października.

Serwis jesienny ma szczególne znaczenie, gdy z klimatyzacji korzysta się przez cały rok. Dotyczy to więc wielofunkcyjnych klimatyzatorów (z ogrzewaniem, oczyszczeniem powietrza czy nawilżaniem).

Ile kosztuje regularne serwisowanie klimatyzacji domowej?

Cykliczne kontrole, wbrew pozorom, nie wiążą się z dużym wydatkiem. Jest wręcz przeciwnie! Za serwisowanie każdej jednostki trzeba zapłacić od 100 do 150 zł, co daje maksymalnie 300 zł w ciągu całego roku w przypadku mniejszych systemów.

Można to porównać z cenami eliminowania poważnych awarii, które często wiążą się z wymianą podzespołów. Koszt naprawy jest zazwyczaj od kilku do kilkunastu razy droższy niż sam serwis. Na dodatek brak regularnej kontroli doprowadza w końcu do uszczerbku na zdrowiu ze względu na pojawienie się grzybów, pleśni czy innych drobnoustrojów. Nie warto więc szukać pozornych oszczędności na serwisie.