Najpopularniejsze problemy techniczne klimatyzacji domowej

Klimatyzacja domowa stanowi system, bez którego coraz częściej nie wyobrażamy sobie komfortowego mieszkania. Zapewnia rześkie powietrze, daje przyjemny chłód w upalne dni, a w niektórych urządzeniach dodatkowo oczyszcza atmosferę z drobnoustrojów, alergenów i nieprzyjemnych zapachów. Zdarza się jednak, że urządzenia nie zawsze działają prawidłowo i przysparzają problemów użytkownikom. Na szczęście w większości przypadków wystarczy wezwać firmę, która świadczy serwis klimatyzacji domowej. Jakie awarie są zwykle zgłaszane przez klientów?

 

Klimatyzator grzeje zamiast chłodzić

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele:

– najprostszą przyczyną jest niewłaściwe ustawienie trybu pracy klimatyzatora- w funkcji grzania lub osuszania zamiast chłodzenia,

– Uszkodzony panel sterowania lub przełącznik.

– Niedobór czynnika chłodzącego, wynikający z wycieku lub potrzeby uzupełnienia. Warto dodać, że problem z czynnikiem chłodzącym jest najczęstszą przyczyną niewłaściwej pracy i usterek klimatyzacji. Dlatego szczelność instalacji powinna być regularnie kontrolowana.

– Niewłaściwa praca lub uszkodzenie zaworu rozprężnego, który odpowiada za obniżenie temperatury czynnika chłodniczego,

– Zabrudzenie wymiennika skraplacza i parownika. Ogranicza to przepływ powietrza przez wymiennik oraz wymianę ciepła z otoczeniem.

– Przepalony bezpiecznik – jeśli chociaż jeden jest uszkodzony, cały klimatyzator przestaje prawidłowo funkcjonować.

Z klimatyzatora wypływa woda lub wydobywa się brzydki zapach

Wypływająca woda najczęściej jest skutkiem niedrożnego odpływu skroplin. Wtedy ciecz powstała podczas pracy klimatyzatora zbiera się na specjalnej tacy, a po przekroczeniu jej pojemności, zaczyna wypływać z urządzenia. Przyczynami źle działającego odpływu są przeważnie: brak syfonów, niewłaściwy spadek przewodów lub ich zbyt mała średnica. W przypadku zastosowania pompki skroplin wyciek może być spowodowany zablokowaniem pływaka lub uszkodzeniem pompki.

Nieprzyjemny zapach ma podłoże w dużej wilgoci występującej w okolicach chłodnicy i tacy ociekowej. Jeśli elementy te nie są regularnie oczyszczane, w klimatyzacji rozwijają się grzyby, pleśń i bakterie, które domownicy prędzej czy później „wyczują” we wdychanym powietrzu. Warto pamiętać, że serwis i przegląd urządzenia powinien odbywać się minimum dwa razy w roku, a jeśli sprzęt działa bardzo często, to nawet co kwartał. Działania prewencyjne na pewno przyczynią się do dłuższej żywotności klimatyzatora.

Dodatkowo przy podłączeniu odprowadzenia skroplin do kanalizacji i braku zamontowanego syfonu, dokuczliwe zapachy mogą przedostawać się bezpośrednio z instalacji kanalizacyjnej.

Maszyna pracuje nieregularnie i ciężko

Przyczynami mogą być również i w tym przypadku zbyt mała ilość czynnika chłodniczego w systemie klimatyzacji, zabrudzenie podzespołów urządzenia- wymienników, wentylatorów oraz filtra powietrza i uszkodzenia mechaniczne. W pierwszym przypadku, niedobór czynnika powoduje nieregularną pracę urządzenia, ponieważ wpływa to na zaburzenie pracy sprężarki. Z kolei zanieczyszczone elementy, w tym filtr powietrza, przyczyniają się do większego poboru mocy i głośniejszej pracy sprzętu, a jednocześnie całkowicie nieefektywnej pracy i wysokich kosztów eksploatacji. Natomiast w przypadku nawet drobnych uszkodzeń wentylatora mogą występować drgania i ograniczenie przepływu powietrza.

Jak w prosty sposób zapobiegać awariom?

Aby móc cieszyć się chłodnym i rześkim powietrzem przez cały rok, należy pamiętać o tym, że klimatyzator potrzebuje regularnych serwisów wykonywanych przez profesjonalną obsługę techniczną. Cykliczne przeglądy bez wątpienia przełożą się na dłuższą żywotność urządzenia i zapobiegną ewentualnym usterkom. Fachowców należy wezwać również wtedy, gdy w  mieszkaniu zaczynają pojawiać się niepokojące oznaki, takie jak zapach spalenizny lub informacja o awarii w przypadku funkcji autodiagnostyki. Warto pamiętać, że decydując się na montaż klimatyzacji w domu można zastosować pewne kroki, które pozwolą na prawidłową pracę urządzenia. Jednostka nie powinna znajdować się w nasłonecznionym miejscu, ważną kwestią jest także swobodny przepływ powietrza wokół sprzętu i poprawne odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej.