Jak czyścić domową klimatyzację?

Klimatyzator, ze względu na specyfikę swojego działania, jest dość mocno narażony na zbieranie zanieczyszczeń. Konieczność ciągłej wymiany powietrza w pomieszczeniu wraz z jego filtracją niesie ze sobą ryzyko dostania się do poszczególnych elementów urządzenia pyłu, bakterii, kurzu, grzybów oraz innego rodzaju mikroelementów. Czyszczenie klimatyzacji domowej stanowi zatem jeden z najważniejszych czynników dla jego dobrej kondycji.

Czyszczenie standardowe

Jeśli chodzi o czystość klimatyzatora, jednym z najważniejszych elementów jest filtr, przeznaczony właśnie do zatrzymywania zanieczyszczeń przed wnikaniem w głąb struktury urządzenia. W celu wyczyszczenia tego elementu w pierwszej kolejności klimatyzację trzeba wyłączyć, a następnie podnieść pokrywę obudowy w obrębie filtrów i delikatnie wysunąć filtr. Samo mycie należy wykonać przy użyciu bieżącej wody oraz mydła, płynu do naczyń lub dedykowanego do tego celu środka czyszczącego.

Po zadbaniu o higienę filtra, warto w ten sam sposób wyczyścić także tacę do skroplin. Na koniec, przed ponownym zamontowaniem obudowy, zalecamy dokładnie wytrzeć wnętrze urządzenia z kurzu.

W przypadku stosowania specjalistycznych środków chemicznych, trzeba upewnić się, czy nie są one szkodliwe dla zdrowia dzieci lub zwierząt.

Odgrzybianie

Niestety, samo czyszczenie klimatyzatora nie wystarczy, aby zapewnić mu pełnię higieny. Raz na jakiś czas cały układ musi zostać zdezynfekowany w celu usunięcia z jego wnętrza bakterii, grzybów oraz alergenów.

Jedną z najbardziej znanych metod na samodzielne odgrzybienie klimatyzacji jest spryskanie jej wnętrza specjalną pianką lub preparatem chemicznym w aerozolu. Jest to rozwiązanie relatywnie tanie, a przy tym również skuteczne. Po zakończonym procesie odkażania, pomieszczenie należy porządnie przewietrzyć.

Profesjonalny serwis gwarancją bezpieczeństwa

Samodzielne dbanie o czystość urządzenia znacząco poprawi zarówno jakość jego pracy, jak i komfort użytkowników. Niezależnie jednak od czynności wykonywanych we własnym zakresie, czyszczenie klimatyzacji domowej należy cyklicznie zlecać również firmom wyspecjalizowanym w tej dziedzinie. Trzeba pamiętać, że tylko kompleksowy serwis z uwzględnieniem czyszczenia jednostki zewnętrznej (agregatu klimatyzatora), kontrola parametrów pracy, odgrzybienie oraz dezynfekowanie klimatyzatora stanowić będą gwarancję jego bezpiecznego oraz w pełni efektywnego działania.

usterki klimatyzacji domowej