Czym się różni klimatyzacja od wentylacji

Podczas budowy lub remontu domu, mieszkania bądź lokalu użytkowego, należy zadbać o zachowanie odpowiedniej cyrkulacji, wilgoci oraz temperatury powietrza. Pojawia się wówczas pytanie o wybór odpowiedniego urządzenia. Co zainstalować? Czy ma to być klimatyzacja czy wentylacja? Jak wybrać właściwy sprzęt, aby spełniał oczekiwania użytkowników, nie hałasował, był wygodny w obsłudze oraz łatwy w konserwacji?

Warto w tym miejscu zastanowić się, jaka jest różnica między wentylacją a klimatyzacją. Pozwoli to na odpowiednie zdefiniowanie zastosowania potrzebnego urządzenia.

Wentylacja służy do prawidłowego przepływu powietrza w pomieszczeniu z zewnątrz, w celu wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże oraz redukcji oparów, pyłów, dymów, a także innych substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Klimatyzacja natomiast utrzymuje odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza wewnątrz zamkniętych przestrzeni. Znajduje zastosowanie w takich miejscach jak: biura, sklepy, mieszkania, sale konferencyjno-szkoleniowe oraz lokalizacje, w których odbywa się praca intelektualna lub wytwórcza.

Wentylacja mechaniczna i rekuperacja – nowoczesne rozwiązanie

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją polega na zasysaniu zużytego powietrza z pomieszczeń, a następnie na nawiewaniu świeżego z zewnątrz, przy jednoczesnym filtrowaniu bez utraty ciepła. Dzięki zaawansowanym technologiom, przy instalacji optymalnego urządzenia można zaoszczędzić nawet do 50% kosztów przeznaczanych na ogrzewanie. Rozważając wybór dogodnego systemu ­– czy ma to być klimatyzacja czy wentylacja mechaniczna – należy zastanowić się nad funkcjami, jakie ma spełniać. Decydując się na wentylację mechaniczną, trzeba wybrać wysokiej jakości rekuperator. Służy on do wentylacji nawiewno-wywiewowej przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła ze zużytego powietrza. Mimo dużego jednorazowego kosztu inwestycyjnego zaletą jest oszczędność przy długotrwałym użytkowaniu wspomnianej wentylacji.

Co ważne, urządzenia wentylacyjne rzadziej poddaje się konserwacji niż klimatyzatory. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona w ogóle wykonywana. W przypadku obu przyrządów należy zachowywać szczególną uwagę oraz stosować się do zaleceń producenta. Zły stan techniczny zarówno wentylatorów, jak i klimatyzatorów doprowadza do powstawania mikroorganizmów przedostających się wraz z wdychanym powietrzem do układu oddechowego, powodując liczne schorzenia oraz utrudniając prawidłowe funkcjonowanie organizmu.  Ma również wpływ na szybsze zużycie podzespołów urządzenia i pogorszenie parametrów pracy.