Klimatyzacja w domkach jednorodzinnych

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – naprawdę warto

Klimatyzacja w naszym kraju od pewnego czasu przestała być synonimem luksusu, którego zaznać można było głównie w galeriach handlowych czy biurowcach. Obecnie nikogo już nie dziwi klimatyzacja w domu jednorodzinnym, która często staje się niemal standardowym elementem wyposażenia nowopowstającego budynku, gdyż właściciele nieruchomości coraz bardziej cenią sobie komfort, jaki gwarantuje profesjonalny system chłodzenia pomieszczeń.

Zalety klimatyzacji domowej

Prawidłowo użytkowana klimatyzacja w domu jednorodzinnym wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców.  Pierwszą, najbardziej odczuwalną korzyścią jest oczywiście możliwość utrzymania optymalnej temperatury, co okazuje się niezwykle przydatne zwłaszcza w bardzo upalne dni, których ostatnio w naszym klimacie nie brakuje. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że najnowsze modele klimatyzatorów można wykorzystywać nie tylko do chłodzenia pomieszczeń, ale również do ogrzewania zwłaszcza w okresach przejściowych, gdy nie opłaca się jeszcze uruchamiać tradycyjnego ogrzewania. Dla rodzin alergików szczególne znaczenie ma również to, że montaż klimatyzacji zapewni zdrowe i czyste powietrze, dzięki nowoczesnym filtrom wychwytującym wszelkie zanieczyszczenia, pyłki roślin czy cząsteczki kurzu. Te podstawowe cechy nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych powodują, że decyzja o ich montażu to bardzo dobra inwestycja w codzienny komfort życia i zdrowie całej rodziny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?

Klimatyzację w domu jednorodzinnym najlepiej projektować już na etapie jego budowy, co nie oznacza jednak, że nie da się jej zamontować w już istniejącym budynku. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, trzeba wziąć pod uwagę m.in. kwestie dotyczące wielkości poszczególnych pomieszczeń, ile z nich ma być chłodzone i czy będzie się to odbywać w tym samym czasie. Warto też skorzystać z porady profesjonalistów, którzy pomogą w podjęciu decyzji, co do rodzaju i mocy urządzeń oraz sposobu prowadzenia instalacji.

Jaka klimatyzacja do domu jednorodzinnego?

Wiadomo, że w kwestii takiej jak klimatyzacja w domu jednorodzinnym koszt jej zakupu i montażu jest jednym z głównych czynników wyboru konkretnych urządzeń. Na szczęście na rynku dostępne są różnego typu klimatyzatory, dzięki czemu klienci mogą zdecydować się na rozwiązania dopasowane do ich środków finansowych oraz oczekiwań dotyczących działania całego systemu. Klimatyzacja kanałowa w domu jednorodzinnym, klimatyzacja typu split oraz multisplit to najczęściej wybierane opcje chłodzenia przez właścicieli nieruchomości.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym – split i multisplit

Klimatyzatory typu split oraz multisplit należą do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych. Działanie klimatyzatora w wersji split polega na zamontowaniu na zewnątrz budynku agregatu, który za pomocą instalacji elektrycznej oraz linii chłodniczej połączony jest z jednostką wewnętrzną. Jeśli mamy do czynienia z klimatyzacją typu multisplit – jednostek wewnętrznych może być kilka w różnych pomieszczeniach, wciąż przy wykorzystaniu jednej jednostki zewnętrznej. Z tego względu to rozwiązanie dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych. Klimatyzatory split i multisplit charakteryzują się wysoką wydajnością, cichą pracą i estetyką wykonania oraz możliwością montażu np. pod sufitem lub na ścianie. Istotne jest również to, że bez większych przeszkód można je zamontować w gotowym i zamieszkanym budynku.

Klimatyzacja kanałowa w domu jednorodzinnym

Bardzo nowoczesnym i efektywnym sposobem chłodzenia jest klimatyzacja kanałowa w domu jednorodzinnym, dzięki której można uzyskać doskonałe parametry powietrza w wielu pomieszczeniach za pomocą wyłącznie jednostki wewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji najlepiej zaplanować już na etapie budowy domu, gdyż wymaga rozprowadzenia w ścianach i stropach specjalnych kanałów wentylacyjnych transportujących schłodzone powietrze. Dodatkowo klimatyzację można wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń oraz niwelowania wilgoci i likwidowania zanieczyszczeń, dlatego warto w nią zainwestować, jeśli w domu mieszka alergik.

Centrala wentylacyjna z funkcją chłodzenia – idealna jakość i temperatura powietrza

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie sposobów uzyskania odpowiedniej temperatury w domu jest centrala wentylacyjna z funkcją chłodzenia, która umożliwia nie tylko chłodzenie, ale przede wszystkim dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza. Zasada działania urządzenia polega na odprowadzaniu zużytego powietrza i doprowadzaniu czystego, które jednocześnie jest schładzane bądź ogrzewane. Zaletę takiego systemu stanowi możliwość utrzymania optymalnych parametrów oraz oszczędność energii, dzięki systemowi odzysku chłodu lub ciepła.

O klimatyzację trzeba dbać

Podobnie jak w przypadku klimatyzacji samochodowej, tak samo klimatyzacja w domu jednorodzinnym wymaga okresowych czynności konserwacyjnych oraz regularnego czyszczenia. Należy o tym pamiętać i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producentów, aby móc w pełni cieszyć się przyjemnym, chłodnym powietrzem wewnątrz domu, gdy za oknem z nieba leje się żar.