Jak przebiega montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Zmiany klimatyczne powodują, że z roku na rok wzrasta liczba ciepłych dni i w związku z tym zainteresowanie wentylatorami i klimatyzacjami rośnie. Coraz gorętsze lata sprawiają, że klimatyzatory do mieszkania stają się elementem obowiązkowym. To dzięki nim praca czy wykonywanie codziennych czynności w domu jest dużo bardziej efektywne i przyjemne.

Jak przebiega montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Przed przystąpieniem do samego montażu należy dobrze rozplanować lokalizację jednostki zewnętrznej i wewnętrznej klimatyzatora, zgodnie z wytycznymi producenta oraz tak, by zapewnić odpowiednią dystrybucję schłodzonego powietrza w pomieszczeniu. Sam montaż, w pewnym uproszczeniu, składa się z posadowienia agregatu na systemowej konstrukcji wsporczej i jednostki wewnętrznej na konsoli montażowej, wykonaniu otworu w ścianie elewacyjnej budynku pod dalsze podłączenie obu jednostek instalacją freonową, elektryczną, komunikacyjną oraz pod odprowadzenie kondensatu (skroplin z jednostki wewnętrznej). Kolejnym etapem jest kontrola szczelności instalacji, wykonanie próżni i wypełnienie układu czynnikiem chłodniczym. Ostatecznie po uruchomieniu klimatyzatora sprawdza się parametry pracy- ciśnienie na układzie, pobór prądu oraz temperaturę nawiewanego powietrza. Montaż powinien zakończyć się przeszkoleniem klienta z obsługi urządzenia oraz przekazaniem dokumentów, w tym karty gwarancyjnej.

Najlepsza klimatyzacja do mieszkania – którą wybrać?

Ze względu na swoją budowę wyróżniamy klimatyzatory przenośne, klimatyzatory typu split i multisplit. Klimatyzatory mobilne to proste i bardzo praktyczne rozwiązanie- można je przenosić dowolnie w różne miejsca, ale są one zarazem głośniejsze i mniej efektywne niż klimatyzatory split czy multisplit. Jeśli chcemy chłodzić pomieszczenie przez całe lato, warto wybrać klimatyzator split. Składa się on z dwóch części- wewnętrznej, na przykład w formie ściennej, kasetonowej, podstropowej czy kanałowej oraz zewnętrznej, którą instaluje się na zewnątrz budynku. Gdy zależy nam na ochłodzeniu kilku pomieszczeń jednocześnie, dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzator multisplit. Składa się on przykładowo z trzech jednostek wewnętrznych połączonych z jedną jednostką zewnętrzną.

Czynniki wpływające na koszt montażu klimatyzacji

Koszt montażu klimatyzacji zależy od wielu czynników i każdy z nich należy uwzględnić przy wycenie. Rodzaj i moc urządzenia, a także miejsce jego zamontowania mogą istotnie wpłynąć na cenę, w przypadku konieczności rozstawienia rusztowania lub wynajmu podnośnika. Wydatki rosną  także przy dużej odległości pomiędzy poszczególnymi jednostkami w klimatyzatorze split lub multisplit. Znaczący wpływ na ceną ma również sam design urządzenia oraz zakres dostępnych funkcji, w tym sterowanie z aplikacji mobilnej poprzez połączenie WiFi. Należy pamiętać również o koszcie związanym z corocznym przeglądem i konserwacją urządzeń. W Purevent ostateczny koszt usługi montażu stanowi kompromis pomiędzy jakością montowanych urządzeń a ofertowaną ceną.

Zgoda na montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Montaż klimatyzatora typu split lub multisplit w mieszkaniu często wiąże się z koniecznością uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub właściciela budynku. Głównie ze względu na ingerencję w ścianę elewacyjną budynku, w tym montaż jednostki zewnętrznej (agregatu) oraz hałas powstający podczas pracy urządzenia. Brak akceptacji montażu klimatyzatora na ścianie budynku może skutecznie zablokować plany o jego realizacji albo oznaczać konieczność zdemontowania wcześniej zainstalowanego urządzenia.