Czym musi charakteryzować się efektywny klimatyzator biurowy

Temperatura w biurze to niezwykle istotny czynnik wpływający na jakość wykonywanej pracy i komfort pracowników. Ważne, by była na odpowiednim poziome, stwarzając odpowiednie warunki pracy. W jaki sposób zagwarantować je pracownikom? Rozwiązaniem może być klimatyzator do biura.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji do biura?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów. Różnią się one pod względem swojej budowy– wyróżniamy klimatyzatory mobilne, typu split lub multisplit oraz rodzaju jednostki wewnętrznej. Przy wyborze najodpowiedniejszej klimatyzacji do biura warto zwrócić uwagę na jej wydajność i koszty eksploatacji, aby inwestycja nie okazała się mało opłacalna. Pod uwagę należy wziąć  metraż, kształt, rodzaj i liczbę pomieszczeń, które chcemy ochłodzić. Dodatkowo ważna jest informacja dotycząca liczby pracowników przebywających w pomieszczeniach, liczba sprzętów elektronicznych, nasłonecznienie budynku i powierzchnia okien. Duże, bardzo nasłonecznione pomieszczenia z licznym sprzętem RTV czy AGD wymagają klimatyzatora o znacznie większej mocy niż małe powierzchnie pozostające większość dnia w cieniu.

Split, multisplit czy klimatyzacja mobilna – którą wybrać?

Ze względu na to, że klimatyzacja w biurze to podstawa dobrej i wydajnej pracy, a zarazem element wystroju wnętrz, producenci klimatyzatorów tworzą ładne, pasujące do przestrzeni urządzenia. Klimatyzator typu split sprawdzi się przy chłodzeniu pojedynczego pomieszczenia. Spośród dostępnych konstrukcji jednostki wewnętrznej wyróżniamy między innymi klimatyzatory ścienne, kasetonowe, podstropowe oraz kanałowe. Klimatyzator typu multisplit stanie się dobrym wyborem, jeśli chcemy ochłodzić naraz więcej niż jedno pomieszczenie. Składa się z jednostki zewnętrznej i odpowiedniej ilości jednostek wewnętrznych. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ każda z jednostek może być indywidualnie sterowana. Klimatyzatory mobilne są tańsze niż klimatyzatory split i multisplit, i można je przenosić w dowolne miejsce, jednak są zarazem od nich głośniejsze, mają ograniczoną wydajność chłodzenia oraz pojawia się problem z odprowadzeniem ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia przewodem elastycznym. W wielu przypadkach urządzenia mobilne mogą się nie spełnić oczekiwań.

Wydajny pracownik, zadowolony klient

Klimatyzacja do biura to trudny, ale przynoszący wiele korzyści wybór. Dzięki niej zdecydowanie poprawia się komfort i wydajność pracy. Dodatkowo klimatyzacja w biurze gwarantuje klientom przyjemne warunki przy podejmowaniu decyzji o wyborze usługi lub zakupie produktu.