Czy warto instalować klimatyzację w domu przy panujących warunkach klimatycznych?

Czy warto instalować klimatyzację w domu przy panujących warunkach klimatycznych?

Jeszcze do niedawna klimatyzację traktowało się jako luksus i raczej zbędny element wyposażenia domu. Dużo ważniejsze w naszej strefie klimatycznej było dobre, tanie ogrzewanie budynków. To jednak ulega zmianie. Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym mieszkaniu.
Jest to spowodowane przede wszystkim globalnym ociepleniem. Zmiany klimatyczne sprawiają, że nawet na północy Polski przytrafiają się tropikalne upały – co można z łatwością odczuć na własnej skórze, będąc na wakacjach nad morzem. Długotrwałe wystawianie się na temperaturę przekraczającą 30°C negatywnie oddziałuje na cały organizm. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu, odwodnienia, zaburzenia koncentracji, osłabienia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci (co dotyczy zwłaszcza osób w podeszłym wieku). Dzięki klimatyzatorom można w łatwy sposób uniknąć takiego ryzyka. Znacznie poprawiają komfort oraz nie narażają organizmu na przemęczenie. Z tego powodu instalacja klimatyzacji w domu staje się coraz bardziej popularna.

Czy montaż klimatyzacji opłaca się finansowo?

W zależności od modelu oraz stopnia zaawansowania systemu klimatyzacji trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. To jednak jednorazowa inwestycja. Dużo ważniejsze są koszty użytkowania. Jednostki chłodnicze przeznaczone do domków jednorodzinnych (np. typu Split) potrzebują ok. 150 kWh energii elektrycznej na cały rok. Co to oznacza w praktyce? Że zapotrzebowanie na prąd jest znacznie mniejsze niż wszystkich innych urządzeń pracujących na co dzień w domach (lodówki, kuchenki, telewizorów, komputerów itd.) łącznie. Nawet w trakcie lata, przy wysokich temperaturach, eksploatacja klimatyzacji kosztować będzie maksymalnie kilka złotych dziennie.

Co z klimatyzacją po sezonie?

Instalacja klimatyzacji przynosi korzyści także poza najgorętszymi okresami w roku. Warto zauważyć, że nowoczesne modele klimatyzatorów posiadają funkcję grzania, która przyda się także w sezonie jesienno-zimowym. Ponadto filtrują one powietrze z zanieczyszczeń. To niezwykle istotna funkcja ze względu na problem smogu w polskich miastach, którego zakończenia póki co nie należy się spodziewać.
Klimatyzatory są bardzo uniwersalnymi urządzeniami. Zainwestowanie w system klimatyzacji to dobry sposób na cieszenie się chłodnym lub ciepłym, ale przede wszystkim czystym powietrzem we własnym domu.

Od czego zależy dobierana moc chłodnicza/grzewcza klimatyzatora w domu?

Wybór odpowiedniej mocy klimatyzatora jest szczególnie ważny z kilku względów. Po pierwsze: zbyt mała wydajność nie spełni wymagań względem oczekiwanej temperatury (zarówno przy ochładzaniu, jak i ogrzewaniu). Po drugie: moc przekraczająca potrzeby negatywnie odbije się na kosztach eksploatacji i zakupu urządzenia. Po trzecie: niewłaściwie dobrana moc chłodnicza klimatyzatora i jego ciągła praca na maksymalnej wydajności może spowodować szybkie zużycie podzespołów, co skutkuje awariami.
Tylko poprawne wyliczenia gwarantują wydajną pracę systemu klimatyzacji. Na co zwraca się uwagę przed doborem konkretnego modelu? Oto kilka istotnych czynników:

  • powierzchnia pomieszczeń klimatyzowanych,
  • rodzaje przegród (ścian),
  • typ izolacji budynku,
  • poziom nasłonecznienia pokojów,
  • rodzaje i ilość źródeł ciepła w mieszkaniu,
  • liczba domowników.

Ponadto, wiele nowoczesnych modeli klimatyzatorów posiada dodatkowe funkcje, a ich działanie także wpływa na moc chłodniczą. Decydując się na montaż klimatyzacji, nastawmy się na indywidualną kalkulację. Niestety, nie ma uniwersalnego wzoru, według którego oblicza się potrzebną moc klimatyzatora, ponieważ wpływa na nią wiele, różnych czynników.
Niektórzy dobierają moc urządzeń według wskaźników na powierzchnię lub przy wykorzystaniu uproszczonych kalkulatorów doboru. Nie są to jednak zbyt precyzyjne kalkulacje i dużo w nich rozbieżności, więc lepiej skorzystać z bardziej sprawdzonych metod, wiedzy oraz doświadczenia profesjonalnej firmy instalacyjnej.