Czy możemy sami czyścić klimatyzację w domu?

Konserwacja systemów klimatyzacji należy do tych czynności, o których nie wolno zapomnieć. To jedyny sposób na utrzymanie urządzeń w bardzo dobrym stanie przez jak najdłuższy czas oraz zachowanie wysokiej wydajności pracy. Wiele osób decyduje się na samodzielne czyszczenie klimatyzacji.. Nie jest to najlepszy pomysł, biorąc pod uwagę kilka czynników.

Czyszczenie klimatyzacji w okresie gwarancyjnym oraz po nim

Systemy zakupione od profesjonalnego producenta/dostawcy zawsze posiadają przynajmniej roczną gwarancję, a u niektórych producentów nawet siedmioletnią. Dla jej podtrzymania niezbędne jest okresowe, odpłatne przeprowadzanie przeglądów serwisowych przez autoryzowanego partnera producenta urządzeń. W ramach przeglądu wykonywane jest również fachowe czyszczenie klimatyzacji.

Dopiero po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego można zdecydować się na samodzielne czyszczenie klimatyzacji jednak wykonując je na własną odpowiedzialność. Z tego powodu większość użytkowników klimatyzatorów decyduje się na skorzystanie z pomocy firm specjalizujących się w czyszczeniu i konserwacji systemu klimatyzacji.

Co przemawia na korzyść takiego rozwiązania? Otóż czyszczenie klimatyzacji w domu odbywa się wówczas całkowicie bezpiecznie. Firma specjalizująca się w tym zakresie posiada odpowiednią wiedzę o budowie urządzenia i podzespołów, narzędzia do prawidłowego manipulowania elementami obudowy i doświadczenie w doborze środków czyszczących. Bez tego bardzo łatwo uszkodzić klimatyzację w taki sposób, że koszt naprawy przewyższyłby wielokrotnie cenę okresowego przeglądu.

Zagrożenia wynikające z samodzielnego czyszczenia klimatyzacji

Domowe sposoby konserwacji dość często skutkują mniejszymi lub większymi awariami. Jedną z poważniejszych jest uszkodzenie delikatnego wymiennika ciepła, co może skutkować nawet wyciekiem drogiego czynnika chłodniczego. Ponadto należy sobie zdawać sprawę, że samodzielne czyszczenie klimatyzacji w domu najczęściej nie zapewnia eliminacji wszelkich drobnoustrojów czy zanieczyszczeń. A to stanowi zagrożenie dla zdrowia przebywających w pomieszczeniu osób, a w najlepszym wypadku pogorszenie nastroju.

Lepiej nie ryzykować zdrowia i zepsucia klimatyzacji dla niewielkich oszczędności. Warto od razu umówić się na czyszczenie klimatyzacji, które przeprowadzą  doświadczeni fachowcy!