Jak korzystać z klimatyzatora podczas bardzo wysokich temperatur?

Osoby sceptycznie nastawione do systemów klimatyzacji często zwracają uwagę, że może ona spowodować przeziębienie lub w jakikolwiek inny sposób doprowadzić do przejściowych chorób. Jest to bardzo łatwy do zbicia argument: wystarczy zastosować się do kilku prostych reguł, aby uniknąć uszczerbku na zdrowiu. A więc jak używać klimatyzacji w domu w bezpieczny i komfortowy sposób? Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki.

Różnica temperatur

Ustawienie mocy klimatyzatora na najwyższą wydajność nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze: może za bardzo obniżyć temperaturę. Po drugie: będzie niepotrzebnie zużywać większą ilość energii elektrycznej. I po trzecie: może to skutkować przeziębieniem. Dlatego używanie klimatyzacji musi odbywać się z głową.

Najważniejszą zasadą w kwestii temperatury nawiewu jest utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Pomieszczenie nie powinno być ochładzane zbyt mocno względem temperatury zewnętrznej. O ilu stopniach Celsjusza mowa? Przyjmuje się, że różnica o wartości 5ºC jest najodpowiedniejsza. Niemniej jednak dochodzi do sytuacji, w których te pięć stopni to stanowczo za mało. Dlatego przy ekstremalnych temperaturach dopuszcza się zwiększenie chłodzenia do różnicy 7 lub nawet 8ºC.

Przyzwyczajanie się do temperatury otoczenia

Nagłe wzrosty oraz spadki ciepła negatywnie odbijają się na zdrowiu. Organizm potrzebuje co najmniej dwóch godzin do tego, aby zaaklimatyzować się do danej temperatury w pomieszczeniu. Dlatego nie powinno się używać klimatyzacji wtedy, gdy planuje się przebywać w domu krócej. Chwilowa ochłoda spowoduje więcej szkód niż pożytku.

Warto ponadto pamiętać, że nawiew nie może być skierowany bezpośrednio na osobę przebywającą w pomieszczeniu. To równie źle wpływa na organizm.

Szybkie schładzanie

Powrót do mocno nagrzanego domu i czekanie, aż klimatyzacja zrobi swoje, jest uciążliwe. Dlatego nowoczesne klimatyzatory mają wbudowaną funkcję szybkiego schładzania. W krótkim czasie temperatura spadnie do znośnego poziomu. Gdy tylko to się stanie, należy zmniejszyć moc nawiewu i pozwolić na ustabilizowanie temperatury do komfortowej wartości. Na tym właśnie polega szybkie oraz bezpieczne używanie klimatyzacji.