Ogrzewanie domu klimatyzatorem

Ogrzewanie domu klimatyzatorem

Klimatyzator jako źródło ogrzewania? Wbrew pozorom jest to możliwe. Większość modeli oferuje taką funkcję. Klimatyzacja z ogrzewaniem rozwiązuje wiele problemów, z jakimi przychodzi spotkać się domownikom w okresie zimowym i z sezonu na sezon takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Poniżej przedstawiamy korzyści zastosowania tego rozwiązania.

Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety i wady

Przede wszystkim warto zauważyć, że każdy klimatyzator to w zasadzie rewersyjna pompa ciepła. W praktyce więc jego działanie można w prosty sposób odwrócić. W efekcie klimatyzacja z funkcją ogrzewania przydaje się przez cały rok – latem staje się źródłem kojącego chłodu, a zimą źródłem potrzebnego ciepła. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie przydaje się w każdym domu. Większość modeli klimatyzatorów potrafi poprawnie działać nawet w temperaturach sięgających -15ºC, a najbardziej zaawansowane modele wytrzymują nawet -25ºC. Takich dni w roku jest statystycznie coraz mniej, można więc być pewnym niezawodności urządzeń.

Klimatyzacja z ogrzewaniem sprawdza się dobrze w nowych energooszczędnych budynkach, których właściciele chcą zrezygnować z rozprowadzania instalacji hydraulicznych w celach grzewczych. To znacząco ogranicza koszt inwestycji. Ogrzewanie klimatyzatorem również może być efektywnie stosowane w domach z istniejącym już źródłem ciepła – jako uzupełnienie lub zamiennik.

Jedyną wyraźną wadą jest źródło zasilania. Przerwy w dostawie prądu skutecznie odetną dom od ogrzewania. Dlatego trzeba zaopatrzyć się w zasilanie awaryjne.

Czy ogrzewanie klimatyzacją opłaca się?

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów eksploatacji takich klimatyzatorów. Stosunkowo wysoki koszt zakupu rekompensowany jest późniejszym zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. Prąd wciąż pozostaje jedną z najtańszych energii. A na korzyść klimatyzatorów z funkcją ogrzewania przemawia jeszcze niewielki pobór mocy elektrycznej względem otrzymywanej mocy grzewczej. Dzień pracy urządzenia, w przypadku standardowego modelu, to zaledwie parę złotych. Dla porównania grzejniki elektryczne zużywają przez dobę energię kosztującą nawet kilkanaście złotych, ale nie potrafią równomiernie rozprowadzać ciepła po całym pomieszczeniu.

Klimatyzator w roli źródła ogrzewania z pewnością jest alternatywą godną rozważenia.