Kiedy najlepiej montować klimatyzację w domu?

Kiedy najlepiej montować klimatyzację w domu?

Nie każda pora roku to najlepszy czas na montaż klimatyzacji. Wpływa na to kilka czynników. Warto o nich wiedzieć, aby nie przepłacić za usługę i urządzenie. Zachęcamy do przeczytania artykułu przed podjęciem wiążącej decyzji o instalacji klimatyzacji w domu.

Minimalizacja kosztów

Koszt systemu klimatyzacji nie dotyczy wyłącznie samych urządzeń. W końcu niewiele osób posiada umiejętności, wiedzę i sprzęt potrzebny do prawidłowej instalacji. Dlatego istotną część zakupu stanowi montaż klimatyzacji. Łatwo przy tym zauważyć, że wycena zlecenia wraz z zakupem urządzenia waha się znacząco w różnych okresach roku. Z czego to wynika?

Późna wiosna oraz pełnia lata to momenty, w których wiele osób zaczyna poszukiwać sposobów na ochłodę. Dające się we znaki upały zwiększają zapotrzebowanie na klimatyzację. To właśnie wtedy instalacja klimatyzacji w domu staje się szczególnie popularna. Niestety ma to bezpośrednie przełożenie na koszty. Producenci zwiększają cenę swoich urządzeń, aby wyrównać mniejszy przychód z innych pór roku. Zaś wykonawcy instalacji nie nadążają za zamówieniami. W efekcie ich usługi również stają się droższe, nierzadko ze względu na konieczne nadgodziny, a termin realizacji przedłuża się (czasami aż do momentu ustania największych upałów).

Instalacja klimatyzacji może być jednak znacznie tańsza, jeśli tylko pomyśli się o tym odpowiednio wcześniej. Co jednak istotne – nie za wcześnie!

Zima nie jest najlepszym pomysłem

W okresie zimowym niska temperatura wydłuży albo wręcz uniemożliwi instalację systemu, między innymi ze względu na utrudnienie zastosowania niektórych materiałów budowlanych oraz podwyższone ryzyko pracy na wysokościach przy montażu agregatu klimatyzacyjnego. Dlatego profesjonalni montażyści zazwyczaj odradzają wykonywanie instalacji w sezonie zimowym.

Zainteresowani instalacją klimatyzacji w domu powinni więc zdecydować się na zamówienie usługi jesienią lub wczesną wiosną, gdy można liczyć na dodatkowy rabat na zakup urządzenia i atrakcyjniejszą cenę montażu.