Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? 5 najczęstszych usterek

Awaria klimatyzacji staje się ogromnym problemem zwłaszcza w upalne dni. Odcięcie przepływu chłodnego powietrza od razu daje się we znaki. Przyczyn usterek może być wiele, ale tylko w części przypadków konieczne jest wezwanie serwisu. W wielu sytuacjach wystarczy odpowiednio zadbać o urządzenie, aby nie musieć płacić za kosztowne naprawy klimatyzacji.

Przedstawiamy 5 najczęstszych usterek, które skutecznie przeszkadzają w poprawnym funkcjonowaniu urządzenia.

1. Zanieczyszczenie filtrów i pozostałych elementów klimatyzacji

To zdecydowanie najpowszechniejsza przyczyna problemów z klimatyzacją. Filtry zatrzymują różnego rodzaju zanieczyszczenia stałe. Zostają one na filtrze, dlatego należy czyścić je dość regularnie. W przeciwnym wypadku zablokują przepływ powietrza przez klimatyzator, a w efekcie zatrzymają całą pracę urządzenia. Czyszczenie dotyczy też pozostałych elementów systemu: wymiennika jednostki wewnętrznej, odprowadzenia skroplin oraz wymiennika i podzespołów agregatu. Ze względu na delikatne elementy urządzenia, brak doświadczenia użytkowników i odpowiednich narzędzi, warto by czynności te wykonywał wyspecjalizowany serwis.

2. Nieszczelność instalacji

Jakakolwiek nieszczelność może doprowadzić do wycieku czynnika chłodniczego. Jeśli jego ilość spadnie do nieodpowiedniego poziomu, klimatyzacja przestaje działać. W tym przypadku należy natychmiast uszczelnić instalację, a następnie uzupełnić brakujący czynnik chłodniczy. Częstą przyczyną rozszczelnienia instalacji są uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku nieuwagi użytkowników lub degradacją elementów powstałą na skutek upływu czasu.

3. Niesprawna elektronika

Jeśli klimatyzacja nie daje zauważalnych, wymienionych w poprzednich punktach, objawów usterki, problem może dotyczyć elektroniki urządzenia. Aktualnie jest ona mocno rozbudowana nawet w podstawowych modelach. Najnowsze urządzenia posiadają sygnalizację kodu awarii, która umożliwia jej wstępne rozpoznanie, jednak konkretną przyczynę ustali dopiero serwisant, który zajmie się diagnostyką i naprawą klimatyzatora.

4. Niewłaściwe ustawienia

Nic nie wzbudza podejrzeń w kwestii działania klimatyzacji? W takim razie może chodzić o złe ustawienia. Instrukcja z pewnością pomoże zmienić działanie klimatyzatora tak, aby zaczął pracować prawidłowo. Czasem ustawiony jest niewłaściwy tryb pracy i wystarczy jego zmiana dla uzyskania efektu chłodzenia.

5. Niewłaściwy dobór urządzenia

Poza podstawowymi usterkami może okazać się również, że przyczyną niewystarczającego chłodzenia jest złe dobranie mocy klimatyzatora do kubatury pomieszczenia i zysków ciepła. W tym przypadku trzeba zmienić model na bardziej wydajny lub zamontować drugą jednostkę wspomagającą chłodzenie. W przypadku jednostek kanałowych poza mocą chłodniczą istotna jest również wydajność wentylatora, który przy dłuższej instalacji przewodów wentylacyjnych może nie mieć wystarczającej mocy do uzyskania odpowiedniego przepływu powietrza.