Przydatność dodatkowych funkcji klimatyzatora

Nowoczesne klimatyzatory oferują coraz więcej możliwości. Przekłada się to na zwiększenie ceny systemu. W kwestii takiej, jak klimatyzacja funkcje dodatkowe nie zawsze jednak okazują się przydatne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić za urządzenie, a poniżej przedstawiamy kilka z pośród wielu dostępnych funkcji klimatyzatora:

Tryb automatyczny

Wyposażony w ten tryb klimatyzator automatycznie ustawia swoje działanie, dopasowując się do warunków zewnętrznych. To bardzo przydatna opcja dla wszystkich, którzy nie chcą skupiać uwagi na samodzielnej regulacji urządzenia. Oczywiście, w razie potrzeby, wciąż można manualnie sterować sprzętem.

Precyzyjna własnoręczna regulacja temperatury

Część urządzeń pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie temperatury, z dokładnością nawet do 0,5ºC. Nie ma to jednak żadnego praktycznego uzasadnienia – tą funkcję klimatyzacji wykorzystuje się niezwykle rzadko, jeśli w ogóle. Różnica między 19 a 19,5ºC jest niemal niewyczuwalna przez człowieka.

Zdalne sterowanie

Możliwość zdalnego ustawienia temperatury to bardzo przydatna opcja. Połączenie z klimatyzatorem przez sieć Wi-Fi pozwala na sterowanie urządzeniem bez wstawania z miejsca. Funkcja ta nie tylko ułatwia regulację temperatury, ale również ustawienie pozostałych parametrów (np. pracę żaluzji, nawiew czy prędkość obrotów wentylatora).

Autodiagnoza i sygnalizacja usterek

Urządzenia alarmujące o swoim złym stanie technicznym są niezwykle użyteczne. Dzięki autodiagnostyce użytkownik od razu dostaje sygnał w przypadku pojawienia się usterki. Taka sygnalizacja (np. wycieku czynnika chłodniczego) pozwala zapobiec dalszym awariom i szybko przywrócić klimatyzator do działania.

Tryb nocny

Tego typu funkcja klimatyzacji działa na dwa sposoby: zmniejsza poziom hałasu, który generuje urządzenie i zmienia (zwiększa lub zmniejsza, w zależności od potrzeb) temperaturę. Stanowi jedną z najbardziej przydatnych opcji.

Restart po odłączeniu od zasilania

Automatyczne włączenie się po powrocie napięcia uznawane jest za zbędną funkcjonalność, choć może okazać się praktyczne w rzadkich sytuacjach. Na co dzień jednak nie znajduje sensownego zastosowania.

Jonizacja powietrza

W przypadku urządzeń wyposażonych w jonizator zdania są podzielone. Dzięki jonizacji uzyskuje się lepszej jakości powietrze, co ma znaczenie w dużych miastach. Natomiast w domach poza aglomeracją mie31jską rozwiązanie to nie stanowi niezbędnej opcji. Poza tym tę funkcję klimatyzacji można zastąpić osobnym urządzeniem.

 

Ostatecznie przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie przemyśleć, które z funkcji poza najważniejszą- chłodzeniem, będą faktycznie przydatne podczas codziennego użytkowania klimatyzatora. Rozbudowanie automatyki urządzenia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia usterek w przyszłości. Z wielu możliwości, tak jak to wygląda zazwyczaj w przypadku innych urządzeń elektronicznych, w ogóle nie skorzystamy. Najpewniejsze w eksploatacji są przeważnie najprostsze rozwiązania.