Jak klimatyzacja wpływa na poziom wilgotności w pomieszczeniu?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Zbyt niska wywołuje uczucie suchości w ustach oraz nosie, a zbyt wysoka pogarsza samopoczucie, a nawet uniemożliwia wysychanie prania czy podłóg. Utrzymanie optymalnej wilgotności stanowi więc bardzo istotny aspekt.

Przyjmuje się, że wilgotność na poziomie 40-60% jest najodpowiedniejsza dla zdrowia człowieka i komfortu użytkowania pomieszczenia. Czy da się ją zapewnić przy pomocy klimatyzatora? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się temu, jak działa klimatyzacja w pomieszczeniu.

Klimatyzacja a wilgotność powietrza – współzależność

Spadek poziomu wilgotności następuje wskutek obniżania temperatury, do czego właśnie zostały stworzone klimatyzatory. Ciepłe powietrze przechodzi przez parownik, który powoduje jego wychłodzenie oraz wykroplenie pary wodnej. Tak uzdatnione powietrze w klimatyzacji zostaje następnie oddane do pomieszczenia, obniżając w nim zawartość wilgoci.

Działanie klimatyzatora jest nieodłącznie związane z suchym powietrzem w domu. To pożądany efekt zwłaszcza letnią porą, która obfituje w opady, a także w mieszkaniach, gdzie występują problemy z wentylacją. Niestety czasem dochodzi do przesuszenia powietrza (spadku wilgotności poniżej 40%), co wynika z nadmiernego wykorzystywania urządzenia. Skutki można złagodzić odpowiednią eksploatacją lub inwestycją w nowoczesny sprzęt.

Klimatyzator z regulacją wilgotności – skuteczne rozwiązanie

Producenci klimatyzatorów przewidują sytuację przesuszenia powietrza w pomieszczeniu, dlatego część nowoczesnych urządzeń wyposażano w funkcję regulacji wilgotności. Dzięki temu klimatyzator jako osuszacz powietrza znakomicie się sprawdza.

Zazwyczaj do urządzeń montuje się regulatory stałowartościowe, które mają za zadanie utrzymać wilgotność na z góry określonym poziomie (między 40 a 60%) – w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Niektóre modele posiadają jednak bardziej zaawansowane czujniki i pozwalają na manualne ustawianie osuszania, co przydaje się głównie w przemyśle.

W klimatyzatory z regulacją wilgotności warto zaopatrzyć się nawet wtedy, gdy mieszkanie nie ma jeszcze żadnych problemów z przesuszeniem. Dzięki temu zawczasu zapobiega się temu zjawisku.