Rekuperacja a alergia

Wśród osób niezaznajomionych z zaletami rekuperacji funkcjonuje niekiedy obiegowa opinia, która głosi, że mechaniczna wentylacja dla alergików jest szkodliwa. Mimo że mit ten był już wielokrotnie obalany, poniżej pochylimy się nad wspomnianym tematem raz jeszcze, wyjaśniając krótko, lecz treściwie, co leży u jego podstaw oraz dlaczego w rzeczywistości urządzenie to wywołuje dokładnie odwrotne skutki. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wentylacja mechaniczna a alergia – pomoc czy przeszkoda?

Zacznijmy od wyjaśnienia skąd bierze się pogląd na temat szkodliwości rozwiązań takich jak mechaniczny wentylator. Alergia, którą obarczony jest domownik, jak najbardziej może ulec pogłębieniu na skutek wspomnianego rozwiązania, ale wyłącznie wówczas, gdy system działa nieprawidłowo. Sytuacja taka może mieć miejsce na skutek złego wykonania, nieprawidłowego uszczelnienia czy w przypadku niesystematycznego podejścia do wymiany filtrów.

Efekt odwrotny do zamierzonego osiągnąć może jednak każde urządzenie, które działa w sposób nieprawidłowy. Jeżeli natomiast rekuperator zostanie zamontowany w sposób rzetelny przez profesjonalną firmę, a użytkownik dbać będzie o regularne wymienianie filtrów, system przyniesie alergikom wyłącznie same korzyści.

Powietrze dla alergików o odpowiedniej wilgotności

Niemal każdy obecnie występujący na rynku rekuperator oprócz świeżości dostarczanego przez siebie powietrza, dba również o optymalny poziom jego wilgotności. Dlaczego ma to znaczenie w przypadku alergików? Z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi rozmaitych szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i pogarsza stan budynku oraz znajdującego się w nim wyposażenia. Po drugie powietrze dla alergików nie może być także zbyt suche, ponieważ to z kolei owocuje przyspieszonym podrażnianiem się i wysuszaniem śluzówki nosa.

Alergia na pyłki? Rozwiązaniem jest rekuperator

Kluczowym atutem wentylacji mechanicznej z perspektywy alergika jest fakt, że pozwala ona skutecznie usuwać z powietrza w domu pyłki i drobnoustroje, na które są oni wrażliwi, co znacząco podnosi komfort ich życia. W zależności od potrzeb domowników, w ramach rekuperatora można zastosować filtry różnej klasy, z których najdokładniejsze umożliwiają eliminację niemal całego smogu i szkodliwych alergenów oraz zatrzymanie ponad 90% pyłu PM10, zapewniając tym samym w pełni czyste powietrze dla alergików.