Przegląd rekuperatora – kiedy i jak często powinniśmy go wykonywać?

Nie jest tajemnicą fakt, że sprawne działanie poszczególnych urządzeń przeznaczonych do wentylacji i klimatyzacji zapewniają między innymi regularnie wykonywane przeglądy. Dzięki nim możemy z łatwością określić, w jakim stanie są poszczególne części sprzętu, a także dowiedzieć się, czy działa on prawidłowo i ewentualnie dokonać wszystkich niezbędnych napraw. Z tego też powodu niezwykle istotny okazuje się odpowiednio przeprowadzony przegląd rekuperatora. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu przeglądy bardzo często oferują również firmy, które zajmowały się montażem urządzenia – wówczas zyskujemy większą pewność, że fachowiec z należytą starannością sprawdzi wszystkie ważne części i naprawi je w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Tego typu kompleksowe usługi zapewniamy między innymi w Purevent, dbając o nienaganny stan systemów klimatyzacji i wentylacji.

Przegląd rekuperatora – kiedy warto go wykonać?

Chcąc mieć pewność, że urządzenie działa prawidłowo, warto zdecydować się na wykonanie przeglądu przynajmniej raz w roku. Dzięki temu nie tylko skontrolujemy stan poszczególnych elementów, ale wyczyścimy również filtry, wymiennik ciepła czy kratki czerpni i wyrzutni. Podczas takiego serwisu rekuperacji sprawdzimy również dziennik zdarzeń, sprawność wentylatorów oraz nagrzewnic lub chłodnic. W efekcie zyskamy pewność, że rekuperator będzie działał bez żadnych problemów i zapewni nam komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania.
Oprócz tego warto zdecydować się na przegląd rekuperatora, kiedy zauważymy jego gorszą wydajność lub wszelkiego rodzaju zakłócenia odbiegające od jego zwykłego działania. Wówczas zyskamy możliwość naprawy systemu, zanim usterka stanie się bardziej poważna lub zanim narazi nas na dodatkowe koszty. Z tego też powodu godnym uwagi rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która zajmowała się montażem całego systemu – fachowcy będą wtedy wiedzieli, na co zwrócić szczególną uwagę, a także sprawnie zrealizują serwis rekuperacji w trosce o jak największe zadowolenie klienta.

Czy przegląd rekuperacji możemy wykonać samodzielnie?

To prawda, że niektórzy właściciele nieruchomości decydują się na samodzielne wykonanie przeglądu rekuperacji oraz na zastosowanie wszelkiego rodzaju napraw czy na wymianę poszczególnych elementów. Dzieje się tak, ponieważ w obecnych czasach wiedza dotycząca działania takich systemów staje się ogólnodostępna. Z tego też powodu często możemy spotkać się z osobami, które oferują wykonanie tego typu serwisu za niezwykle atrakcyjną cenę. Warto jednak pamiętać o tym, że godny zaufania fachowiec powinien wyróżniać się doświadczeniem oraz wiedzą, którą potwierdzają liczne referencje czy kierunki kształcenia. Zlecając serwis osobie, która nie ma odpowiedniego wykształcenia, narażamy się na jeszcze większe koszty i na uszkodzenie rekuperatora.
Bezpiecznym rozwiązaniem pod względem serwisu i wszelkiego rodzaju prac związanych z czyszczeniem oraz naprawami okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Dzięki temu, że z łatwością sprawdzimy jej referencje oraz doświadczenie, zyskamy pewność, że usługa zostanie wykonana w rzetelny sposób za niewygórowaną cenę. Ponadto nie będziemy musieli martwić się o konieczność zakupu specjalnych narzędzi i środków przeznaczonych do czyszczenia tego typu systemów, co wiąże się z dużą oszczędnością pieniędzy oraz czasu.