3 oznaki tego, że wentylacja nie działa

Od sposobu funkcjonowania wentylacji w dużej mierze zależy komfort użytkowania domu. Dlatego wszelkie nieprawidłowości potrafią skutecznie przeszkodzić w odpoczynku wszystkim mieszkańcom. Jak rozpoznać, że wentylacja grawitacyjna nie działa w odpowiedni sposób? Wszystkie objawy opiszemy w niniejszym wpisie.

1) Oznaki świadczące o ciągu wstecznym

Dlaczego wentylacja działa odwrotnie? To pytanie zadawane stosunkowo często. Na szczęście istnieje na nie prosta odpowiedź. Problemem jest ciąg wsteczny, który zupełnie zmienia zasadę działania wentylacji. Zamiast usuwać zużyte powietrze z pomieszczenia, zaczyna ona wdmuchiwać je z powrotem do środka. Różnicę czuć niemal od razu. Jeśli jednak nie jest się pewnym, można po prostu przystawić rękę do kratki. Chłodny nawiew powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak wyeliminować ciąg wsteczny? Popularnym rozwiązaniem jest montaż dodatkowych nawiewników. Dzięki nim zacznie wpływać więcej świeżego powietrza do domu (w sposób kontrolowany), a to polepszy działanie wentylacji. Warto pamiętać o nawiewnikach zwłaszcza przy generalnych remontach, gdy mocno ingeruje się w układ pomieszczeń oraz drzwi. Wbudowana znacznie wcześniej wentylacja może po prostu nie być przystosowana do nowego rozkładu

2) Oznaki świadczące o zanikającym ciągu

Obniżenie wydajności wentylacji trudniej zauważyć. Wynika to z faktu, że osłabianie ciągu jest zazwyczaj stopniowym procesem. Jedynie wyraźne problemy z wentylacją zwracają uwagę domowników. W skrajnym przypadku dopiero brak ciągu w wentylacji wskaże źródło awarii. A co może być przyczyną tego stanu rzeczy? Przede wszystkim zanieczyszczenia stałe, które dostają się do przewodu wentylacyjnego. Nie tylko blokują przepływ świeżego powietrza (w różnym stopniu), ale też wydają niepokojące dźwięki. To najlepszy sygnał do tego, żeby zbadać sytuację.

Poważniejszym niebezpieczeństwem jest rozwój pleśni i grzybów. Jeśli urosną do sporych rozmiarów, potrafią obniżyć wydajność wentylacji. Oczywiście niosą również zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników, dlatego nie należy zwlekać z czyszczeniem.

3) Oznaki świadczące o słabej wymianie powietrza

Kolejnym problemem związanym z funkcjonowaniem wentylacji jest słaba wymiana powietrza. Jeśli w pomieszczeniach pojawia się wilgoć, prawdopodobną przyczyną jest właśnie przewód wentylacyjny. Aby zwiększyć efektywność systemu, wystarczy zamontować wywietrzniki. Działają one na zasadzie zmniejszania bądź zwiększania podciśnienia w zależności od kąta padania wiatru oraz jego prędkości. Dzięki temu wentylacja grawitacyjna może znacznie sprawniej poradzić sobie z odciąganiem powietrza z pomieszczeń.

Podsumowanie

Problemy związane z nieprawidłowo działającą wentylacją dość łatwo zauważyć, przez co można szybko na nie zareagować. Jest to o tyle ważne, że niedrożne kanały sprzyjają rozwojowi pleśni oraz grzybów, a także utrudniają wymianę powietrza. Problem z wentylacją w domu trzeba więc jak najszybciej wyeliminować. Najlepiej w tym celu udać się po pomoc do fachowców.