4 przyczyny niedziałającej klimatyzacji

Nawet najlepszej klasy urządzenie może zacząć sprawiać problemy po pewnym okresie użytkowania. Usterki klimatyzacji nie są jednak tak częste, jak mogłoby się to wydawać. Niemniej należy być ostrożnym, co pozwala uniknąć podstawowych błędów. Jak rozpoznać objawy psującej się jednostki? Co może być tego przyczyną i jak wyeliminować usterkę? O tym piszemy w naszym wpisie.

Pierwsza przyczyna: niewystarczająca ilość czynnika chłodzącego

Czynnik chłodzący to jeden z najważniejszych elementów klimatyzacji. Jeśli jest go zbyt mało, może dojść do poważnych problemów. Jeśli chodzi o brak czynnika w klimatyzacji objawy są stosunkowo proste do zauważenia, choć mogą umknąć mniej uważnym użytkownikom. Urządzenie z problemami tego typu zaczyna pracować mniej efektywnie. Jeśli więc jednostka wewnętrzna musi pracować dłużej niż zazwyczaj, aby osiągnąć standardową temperaturę w pokoju, należy sprawdzić ilość czynnika chłodzącego. Prawdopodobnie dochodzi gdzieś do wycieku, który można zlokalizować gołym okiem.

Druga przyczyna: zatarta sprężarka klimatyzacji

Słaby podmuch zimnego powietrza lub wręcz jego brak świadczy o uszkodzeniu sprężarki. Problem może wynikać np. z powodu zbyt niskiego poziomu czynnika chłodniczego. Wiąże się więc bezpośrednio z pierwszą przedstawioną przyczyną. W kwestii takiej, jak zatarta sprężarka klimatyzacji objawy polegają też na zbyt głośnej pracy urządzenia. Jeśli więc wydajność jednostki została wyraźnie obniżona oraz wydaje ona dziwny hałas, niemal z całą pewnością przyczyną może być uszkodzona sprężarka. Wyeliminowanie źródła problemu pozwoli oszczędzić pieniądze związane z naprawami poważniejszych usterek.

Trzecia przyczyna: zanieczyszczony filtr powietrza

To wbrew pozorom jedna z najczęstszych przyczyn tego, że klimatyzacja nie zawsze się włącza. Mocno zabrudzone filtry mogą poważnie ograniczyć skuteczność urządzenia, a w skrajnych przypadkach nawet całkowicie je wyłączyć. Na szczęście czyszczenie filtrów nie jest skomplikowaną czynnością, dlatego warto robić to w miarę regularnie.

Czwarta przyczyna: niedrożność przewodów

W pewnym sensie ta usterka łączy się z zabrudzonymi filtrami. Im bardziej zanieczyszczone, tym większa szansa, że doprowadzą do niedrożności przewodów. Co ważne, wyczyszczenie filtrów nie sprawi, że przewody magicznie staną się czyste. Mogą w nich pozostać nagromadzone nieczystości stałe, które trzeba usunąć ręcznie. Typowym objawem jest zmniejszona wydajność klimatyzacji, a także nieprzyjemny zapach. W skrajnych przypadkach do przewodów dostaje się duże zanieczyszczenie stałe, które blokuje przepływ powietrza. Wówczas zmiana filtrów nie pomoże. Pozostaje zamówić profesjonalny serwis.

Podsumowanie

Jak doskonale widać na powyższych przykładach, większość problemów z domową klimatyzacją wynika z niewłaściwego użytkowania oraz nieregularnego serwisowania. Każde urządzenie potrzebuje okresowej kontroli, aby działało zgodnie z oczekiwaniami.
Jeśli więc klimatyzacja nie zawsze się włącza, być może należy zwrócić się po pomoc do specjalistów w tej dziedzinie. Z pewnością zlokalizują usterkę i ją wyeliminują.