Charakterystyka domu zeroenergetycznego – czym wyróżnia się projekt takiego budynku?

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje dom pasywny, określany również jako dom zeroenergetyczny – definicja takiego budynku mówi, że powinna być to nieruchomość, która nie zużywa więcej niż 15 kWh/m2 energii do ogrzewania rocznie i 120 kWh/m2 energii pierwotnej. W praktyce oznacza to, że w takich budynkach nie spotkamy się z instalacjami ogrzewania, a całą energię potrzebną do codziennego funkcjonowania pozyskamy z odnawialnych źródeł, takich jak słońce, wiatr czy ziemia. Warto przy tym wspomnieć, że nie powinniśmy mylić domu zeroenergetycznego z domem energooszczędnym – tego typu inwestycje znacznie różnią się od siebie pod względem projektu, użytych materiałów i wykonania.

Dom zeroenergetyczny – projekt budynku, który zachwyca przemyślanymi rozwiązaniami

Mimo że pierwsze projekty domów pasywnych pojawiły się około 30 lat temu, wciąż są rozwiązaniem, na które decyduje się niewiele osób i które spotyka się z dużym zaskoczeniem. Warto przy tym wspomnieć, że w przypadku takiej inwestycji jak dom zeroenergetyczny, projekt nieruchomości okazuje się niezwykle ważnym elementem budowy i jednocześnie dużym wyzwaniem. Jako że podobne domy nie cieszą się dużą popularnością, znalezienie architekta, który mógłby podjąć się takiego wyzwania, zwykle zajmuje więcej czasu niż w przypadku tradycyjnych domów. Ponadto niezwykle ważne stają się wykorzystane do budowy materiały – niektóre z nich bywają trudno dostępne lub cechują się wysokimi cenami. Co zatem sprawia, że jeśli chodzi o dom zeroenergetyczny, opinie na jego temat wciąż należą do niezwykle pozytywnych?
Niewątpliwą zaletą domów zeroenegetycznych okazuje się znacznie zmniejszenie comiesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Nie musimy między innymi obawiać się wysokich rachunków za prąd lub ogrzewanie w sezonie grzewczym. Warto ponadto pamiętać o tym, że projekt domu zeroenergetycznego zapewnia nam większą niezależność – w przypadku przerwy w dostawie prądu, wody czy gazu nie musimy obawiać się trudności związanych z codziennym funkcjonowaniem. Dzięki temu zyskujemy budynek, którym możemy zarządzać samodzielnie. Ponadto decydując się na inwestycję w dom zeroenergetyczny, koszt projektu oraz budowy z pewnością nam się zwróci.

Czym różni się dom zeroenergetyczny od domu energooszczędnego?

Wbrew pozorom domy pasywne i energooszczędne bardzo się od siebie różnią. Całkiem inny jest między innymi projekt budynków oraz sposób ich wykonania. W przypadku domów zeroenergetycznych inwestorzy najczęściej decydują się na budynki o prostej bryle, jedno lub dwuspadzistym dachu oraz konstrukcji, która wyklucza pojawienie się balkonów. Brak balkonów najczęściej wynika z faktu, że bardzo trudno odpowiednio je uszczelnić w taki sposób, aby nie zabierały nam ciepłego powietrza podczas mroźnych pór roku. Warto również wspomnieć o tym, że w domach pasywnych garaż przeważnie nie jest połączony z budynkiem i staje się całkiem osobną bryłą, co również wynika z trudniejszej izolacji takiego pomieszczenia. Oprócz tego wybierając projekt domu zeroenergetycznego, możemy spodziewać się przeszklonych ścian od strony południowej i braku dużych okien od strony północnej, co wpływa na ogrzanie nieruchomości.