Jak przebiega czyszczenie wentylacji z rekuperatorem w domu jednorodzinnym?

Rekuperacja, podobnie jak inne sposoby wentylacji budynków, wymaga regularnej pielęgnacji połączonej z konserwacją. Mowa o częstotliwości nie mniejszej niż raz do roku. Na czym konkretnie polega czyszczenie wentylacji z rekuperatorem w domu jednorodzinnym? Wszystko dokładnie opiszemy w niniejszym wpisie. Na dodatek odpowiemy na istotne pytanie dotyczące kwot, w jakich powinna zamknąć się usługa.

Co obejmuje kompleksowe czyszczenia rekuperatora?

Fachowcy zaczynają swoją pracę od całościowej kontroli instalacji, w tym odpływu skroplin, czerpni oraz wyrzutni. Do tego sprawdzają jej parametry pracy wraz z ustawieniami i wnętrzem rekuperatora. Po zebraniu wszystkich istotnych informacji mogą przystąpić do czyszczenia poszczególnych elementów, wymiany filtrów oraz uregulowania systemu wentylacyjnego. Na samym końcu przeprowadza się autotest, który sprawdza wydajność instalacji oraz skuteczność powziętych środków.

Dwa sposoby czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Nie ma potrzeby, aby badać kanały wentylacyjne z równą częstotliwością, co np. filtry lub wnętrze rekuperatora. Wystarczy zamówić związaną z tym usługę raz na dekadę, jeśli wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami. Wcześniejsze czyszczenie kanałów wentylacyjnych może jednak okazać się niezbędne, gdy na oknach pojawia się para wodna lub słychać wydobywający się z wnętrza instalacji hałas.

Do czyszczenia stosuje się najczęściej dwie metody. Pierwsza z nich polega na mechanicznym usunięciu zabrudzeń. Podczas tak zwanego czyszczenia na sucho wykorzystuje się szczotki obrotowe zamontowane na wałku obrotowym. Fachowcy wyposażeni są też w specjalistyczne odkurzacze oraz sprężone powietrze. Druga metoda to czyszczenie na mokro. Aby ją przeprowadzić, stosuje się parę wodną oraz różnego rodzaju środki chemiczne. W efekcie instalacja zostaje starannie zdezynfekowana.

Ile kosztuje czyszczenie wentylacji w budownictwie jednorodzinnym?

W tej kwestii nikt nie powinien się martwić nadwyrężeniem domowego budżetu. Usługa jest bardzo tania. Fachowcy żądają od 100 do około 200 zł za podstawowe czyszczenie rekuperatora. Czasem jednak muszą wykonać jeszcze parę czynności, aby zabezpieczyć instalację oraz usunąć zanieczyszczenia. Przykładem są wymienione powyżej usługi. Mają one wpływ na wycenę. Od czego zależy kosz czyszczenia wentylacji w domu jednorodzinnym? Przede wszystkim od stopnia zanieczyszczenia urządzenia, ale też konieczności wymiany filtrów (dodatkowe 50 zł) czy przeprowadzenia analizy technicznej instalacji zaawansowanymi narzędziami (kolejne 50-100 zł). Raz na jakiś czas należy więc spodziewać się większego wydatku. Jest on jednak znacznie niższy od potencjalnych napraw awarii, które najczęściej wynikają z zaniedbania domowego systemu wentylacji mechanicznej.

Oczywiście czyszczenie filtrów można wykonać samodzielnie. I warto robić to raz w miesiącu. Jednak do pozostałych prac należy zaangażować fachowców. Na szczęście nie wiąże się to z poważnym wydatkiem.