Pomiary i regulacja wydajności instalacji wentylacji – niezbędne dla prawidłowego działania systemu

Planujesz zamontować system wentylacji bądź klimatyzacji w domu albo biurze? Sam montaż nie wystarczy. Jeśli chcesz osiągnąć najlepszą wydajność i efekty działania urządzeń, zdecyduj się na przeprowadzenie pomiaru wydajności wentylacji mechanicznej. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić.

Pomiary wydajności wentylacji – dlaczego są potrzebne?

Prawidłowo wykonany pomiar wydajności wentylacji mechanicznej, przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów z firmy PureVent, pozwoli Ci uzyskać najlepsze efekty działania systemu wentylacji bądź klimatyzacji. Wykonanie odpowiednich pomiarów jest zalecane zarówno w przypadku nowo montowanych urządzeń, jak i sprzętu działającego od dawna. Odpowiednie badania, np. pomiary szczelności kanałów wentylacyjnych, pozwalają też wychwycić różne nieprawidłowości w przypadku długo eksploatowanych urządzeń, a w rezultacie przedstawić wstępną diagnozę ich działania.
Wykonanie pomiarów wydajności wentylacji i klimatyzacji jest niezbędne dla zmierzenia wydajności urządzeń. Niewłaściwie działający sprzęt zużywa znacznie więcej energii, co wpływa negatywnie na domowy budżet. Jednocześnie wyższe zużycie prądu wcale nie musi iść w parze z wyższą wydajnością czy efektywnością działania systemu. Ponadto prawidłowo wykonane badanie wydajności wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej pomaga znaleźć ewentualne usterki i awarie, które przyczyniają się do zmniejszenia skuteczności sprzętów.
Poza pomiarem wydajności wentylacji mechanicznej wykonujemy też pomiary szczelności przewodów wentylacyjnych oraz instalacji freonowej, a także parametrów pracy urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, takich jak wibracje, wilgotność, temperatura oraz innych.

Wydajność wentylacji mechanicznej – dokładne pomiary

Aby zmierzyć wydajność wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej oraz uzyskać wyniki, które realnie wpłyną na poprawę funkcjonowania sprzętu, należy przeprowadzić bardzo precyzyjne badania. Do tego celu niezbędne są specjalistyczne narzędzia służące do analizy danych z najwyższą dokładnością. To sprawia, że uzyskane wyniki mogą się rzeczywiście przełożyć na sugestię konkretnych napraw, czyszczenia kanałów albo konieczności wykonania innych czynności mających na celu przywrócenie klimatyzacji, albo wentylacji do pierwotnego stanu.
Specjaliści z naszej firmy wykonują pomiary wydajności wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, korzystając z takich narzędzi, jak m.in. balometr, termoanemometr wiatrakowy oraz manometr z rurką Pitota. To precyzyjne mierniki umożliwiające uzyskanie dokładnych danych na temat instalacji. Dzięki nim jesteśmy w stanie postawić pewną i prawidłową diagnozę.

Kiedy warto wykonać pomiary wydajności wentylacyjnej?

Wydajność wentylacji grawitacyjnej to parametr, który warto zmierzyć przede wszystkim przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nieruchomości. Rozwiązanie to jest zatem polecane nie tylko osobom prywatnym, ale również firmom, np. deweloperom. Pomiary warto przeprowadzić w przypadku montażu nowego systemu klimatyzacji lub też występowania jakichkolwiek problemów ze sprawnością działania istniejącej wentylacji.

 

Dostawa i montaż pomp - ciepła – wszystko, co musisz wiedziećCzy można przeprowadzić samodzielne czyszczenie i dezynfekcję instalacji wentylacyjnych?