Czy można przeprowadzić samodzielne czyszczenie i dezynfekcję instalacji wentylacyjnych?

Czyszczenie i konserwacja wentylacji musi odbywać się regularnie. Na szczęście niektóre czynności z tym związane można zrealizować bez pomocy specjalistów, co dobrze wpływa na domowy budżet. Co konkretnie można zrobić w ramach samodzielnego czyszczenia wentylacji we Wrocławiu? Tego dowiedzą się Państwo z lektury poniższego wpisu.

Po czym poznać, że konieczne jest czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Czasem dochodzi o sytuacji, w której zaplanowane na konkretny termin czyszczenie musi odbyć się wcześniej. Jakie sygnały o tym świadczą? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zaparowane szyby w oknach oraz pojawiającą się w domu wilgoć. To niechybny dowód na to, że nie obędzie się bez czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Poza tym niepokojący może też być hałas dobywający się z przewodów, co może świadczyć o pojawieniu się wewnątrz zanieczyszczeń stałych. Dobitnym dowodem, że coś nie jest w porządku, jest także pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w domu.

Jak przeprowadzić czyszczenie przewodów wentylacyjnych w instalacji grawitacyjnej?

Co w takim razie zrobić? To zależy w dużej mierze od rodzaju wentylacji, jaką się posiada. W przypadku grawitacyjnej sprawa jest względnie prosta. Służy ona wyłącznie do odprowadzania zużytego (ciepłego) powietrza. Wobec tego nie trzeba przeprowadzać czyszczenia kanałów wentylacyjnych na własną rękę. Wystarczy zadbać o to, aby nawiewniki okienne oraz rozszczelnienia w drzwiach pozostawały w dobrym stanie. To właśnie tą drogą wlatuje świeże powietrze w wentylacji grawitacyjnej. A do tego można użyć zwykłej szczotki oraz nawilżonej ścierki.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych w systemie mechanicznym

Nowoczesny system wentylacji posiada kasetę w obudowie lub panel frontowy, w których znajduje się filtr. W zależności od modelu należy go wymieniać mniej więcej co kwartał lub czyścić. Można to zrobić przy pomocy własnych rąk, a jeśli zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia, warto sięgnąć po odkurzacz. W żadnym wypadku nie wolno zaś filtru prać. Gorzej wygląda to w przypadku czyszczenia przewodów wentylacyjnych. Tutaj nie ma niestety sprawdzonych sposobów na samodzielną pracę. To skomplikowany system, który łatwo uszkodzić bez odpowiedniego doświadczenia.

Profesjonalne czyszczenie wentylacji we Wrocławiu

Co jakiś czas należy jednak przeprowadzić kompleksowe usuwanie zanieczyszczeń. Do tego potrzeba profesjonalnych narzędzi (np. szczotki z ciągiem powietrza) oraz wiedzy na temat konstrukcji systemu. Od samodzielnego czyszczenia przewodów wentylacyjnych powinien odwodzić również fakt, że bez właściwego przygotowania nie można stwierdzić, czy faktycznie pozbyło się wszystkich zanieczyszczeń. A to niesie za sobą ryzyko rozwoju grzybów, pleśni, a nawet bakterii i wirusów.

Jeśli chodzi o czyszczenie wentylacji, Wrocław ma dostęp do prawdziwych fachowców. Firma Purevent z przyjemnością podejmie się zadania. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych naszymi usługami.

 

Pomiary i regulacja wydajności instalacji wentylacji – niezbędne dla prawidłowego działania systemu