Ogrzewanie klimatyzatorem. O czym warto pamiętać?

Klimatyzacja powszechnie kojarzy się z urządzeniem służącym do obniżania temperatury w pomieszczeniu w czasie upałów. Na tym polega jej podstawowe zadanie, jednak większość współczesnych klimatyzatorów posiada także funkcję grzania. Czy da się w ten sposób skutecznie ogrzać pokój? Jak ogrzewać klimatyzatorem, by było to ekonomicznie opłacalne? W tym artykule postaramy się wyczerpująco omówić to zagadnienie.

Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne. Zapewniają nie tylko przyjemny chłód w upalne dni, ale są również w stanie dogrzać pomieszczenia w przejściowe pory roku, czyli wiosną i jesienią. Jak grzeje klimatyzator? Dzięki wbudowanej pompie ciepła typu powietrze-powietrze, możliwe staje się uzyskanie efektu odwrotnego do chłodzenia. W dużym uproszczeniu polega to po prostu na odwróceniu przepływy powietrza wewnątrz systemu. Aby zmienić klimatyzator w urządzenie grzewcze, wystarczy użyć wbudowanego sterownika lub zewnętrznego pilota. Jeśli zaś chodzi o to, do jakiej temperatury grzeje klimatyzacja, to zależy to od producenta oraz konkretnego modelu. Najwyższej jakości klimatyzatory mogą skutecznie ogrzewać mieszkanie lub dom w chłodniejsze dni, a także wspomóc instalację grzewczą w czasie zimy.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Takie rozwiązanie ma niewątpliwie wiele zalet. Zalicza się do nich bardzo duży komfort użytkowania. Urządzenie można szybko i łatwo uruchomić, bez podejmowania żadnych skomplikowanych czynności, jak w przypadku systemów ogrzewania działających na paliwa stałe. W ciągu kilku minut po włączeniu temperatura podniesie się do oczekiwanego poziomu. Praca klimatyzatora, także w trybie ogrzewania, jest stosunkowo cicha, a przy tym wydajna. Należy jednak pamiętać, że efektywność obniża się wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Nie każde urządzenie zapewni optymalną temperaturę zimą w mieszkaniu. Jednak grzanie klimatyzacją wychodzi taniej od innych rodzajów elektrycznego ogrzewania, a nawet samo dogrzewanie w najzimniejsze dni pozwoli obniżyć koszty.