Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja to powszechne rozwiązanie w biurach, zakładach pracy, a także w punktach usługowych i sprzedaży. Coraz częściej znajduje zastosowanie także w domach czy mieszkaniach, przynosząc przyjemną ochłodę w cieplejsze dni. Jednak warunkiem jej poprawnego działania jest sprawność całego urządzenia. Nawet mała nieszczelność klimatyzacji obniża efektywność. Właśnie dlatego powinna być regularnie przeprowadzana kontrola szczelności klimatyzacji. Na czym konkretnie polega?

Przyczyny i skutki nieszczelności klimatyzacji

Objawy rozszczelnienia klimatyzacji z reguły łatwo zauważyć. Na początku jest to zmniejszona wydajność lub głośniejsza praca. W najgorszym przypadku urządzenie całkiem przestanie działać. Zwykle nie dzieje się to nagle, z wyjątkiem sytuacji, gdy klimatyzację włącza się po długim czasie przerwy. Wielu użytkowników rezygnuje z niej w okresie jesienno-zimowym, jednak takie przerwy nie są dobre dla systemu. Warto pamiętać, że instalacja może też służyć do dogrzania pomieszczeń, a także usunięcia z nich nadmiaru wilgoci. Korzystając z niej przez cały rok, zmniejsza się ryzyko awarii. Aby całkowicie je wyeliminować, konieczne będą wspomniane kontrole.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Czynność tę wiele osób decyduje się przeprowadzić samodzielnie. Pierwszy krok to wzrokowe sprawdzenie klimatyzacji w celu wykluczenia uszkodzeń obudowy. W miarę możliwości należy usunąć wszelkie zabrudzenia i korozje – to pod nimi najczęściej dochodzi do rozszczelnienia. Dokładniejszej kontroli można dokonać na kilka sposobów. Wśród popularnych metod wymienia się sprawdzanie szczelności klimatyzacji sprężonym powietrzem. Można też skorzystać z elektronicznego wykrywacza nieszczelności lub przeprowadzić oględziny przy pomocy lampy UV.

Jeśli nie dysponuje się specjalistycznym sprzętem, warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem. Fachowcy posiadają niezbędną wiedzę pozwalającą przeprowadzić kontrolę i przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa.