Ile ciepła ucieka z budynku przez wentylację?

Wymiana powietrza w budynku jest niezbędna dla zdrowia i komfortu mieszkańców oraz prawidłowego stanu technicznego obiektu. Wiąże się jednak z pewnymi stratami energii. Ile wynoszą straty ciepła przez wentylację grawitacyjną? W jaki sposób je ograniczyć? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Wymiana powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej

Podstawowym systemem wymiany powietrza w budynkach mieszkalnych, biurowych i usługowych jest wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną. Do prawidłowego funkcjonowania wykorzystuje ona zjawisko tzw. efektu kominowego, polegającego na powstawaniu ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym na skutek różnicy gęstości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

W przypadku niewielkiego domu jednorodzinnego przez kanały wentylacyjne wywiewane jest minimum 200 m3/h powietrza. To oznacza, że w okresie zimowym, gdy działanie wentylacji naturalnej jest najskuteczniejsze, należy ogrzać taką właśnie ilość zimnego powietrza do temperatury wymaganej w pomieszczeniu mieszkalnym.

Ile ciepła ucieka przez wentylację?

Wraz z powietrzem przez wentylację grawitacyjną ucieka również ciepło. Szacuje się, że jest to średnio od 20% do nawet 40% całkowitego zapotrzebowania energetycznego obiektu. Przy założeniu, że na ogrzanie domu jednorodzinnego należy wydać ok. 3000 zł, to w najgorszym wypadku niemal połowa z tej kwoty zostaje więc „wyrzucona” przez komin i przewody wentylacyjne. W przypadku budynku dobrze ocieplonego, z zamontowanymi szczelnymi, wysokiej jakości oknami, ucieczki ciepła wywołane przez wentylację obejmują aż 60% całkowitej straty ciepła w obiekcie. To pokazuje, że w termomodernizowanych lub nowo wybudowanych domach cechujących się wysoką izolacyjnością przegród zewnętrznych największą składową rachunków za ogrzewanie stanowi wynik strat na wentylacji.

Jak ograniczyć straty ciepła przez wentylację?

W nowych obiektach warto zainwestować w wykonanie rekuperacji. Wentylacja bez strat ciepła to polecane rozwiązanie polepszające komfort użytkowania budynku i zmniejszające rachunki za ogrzewanie.

To niejedyne korzyści, jakie daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zalety korzystania z rekuperacji dotyczą również możliwości filtracji powietrza, co stanowi szczególnie ważną kwestię przy dotykającym coraz większe obszary kraju problemie smogu i zanieczyszczenia powietrza. Ponadto system pozwala uniknąć zagrożenia związanego z syndromem chorego budynku oraz pogorszeniem jego stanu technicznego.