Jak rekuperacja może pomóc w oczyszczaniu powietrza ze smogu?

Smog to jedno z najpoważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Występuje w większej części Polski, szczególnie w dużych miastach. Przez kilka miesięcy sezonu grzewczego normy dotyczące jakości powietrza za oknem są przekraczane nawet o kilkaset procent. Wiele osób decyduje się wówczas na zakup masek z filtrem, ale zapomina, że zanieczyszczenia przenikają też do wnętrza domów. W walce z nimi może pomóc rekuperator.

Smog w domu i za oknem

Smog to poważny problem zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Ale zanieczyszczenie wcale nie znika latem i wpływa na układ oddechowy mieszkańców przez cały rok. Stanowi zagrożenie nie tylko dla osób przebywających na zewnątrz, ale również w środku budynków. Smog przedostaje się bowiem do naszych domów przez otwarte okna, drzwi czy szczeliny w okiennicach i sprawia, że powietrze, którym oddychamy, może być niebezpieczne w każdym miejscu.

Wentylacja mechaniczna a smog

W nowoczesnym budownictwie polecanym sposobem ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem w pomieszczeniach jest wentylacja mechaniczna wyposażona w specjalne filtry antysmogowe.

Głównym zadaniem rekuperatora jest zapewnienie odzysku ciepła oraz optymalnego przepływu powietrza w budynku. Urządzenie posiada dwa filtry: jeden na stronie wywiewnej, a drugi na stronie nawiewnej. Dostępne są różne rodzaje filtrów, począwszy od modeli wyłapujących jedynie wyższe frakcje, aż po wersje zdolne zatrzymać bardzo drobne zanieczyszczenia, w tym pył zawieszony. Wybierając filtr o odpowiednich parametrach, można cieszyć się więc nie tylko świeżym, ale również czystym powietrzem w budynku.

Filtr antysmogowy do wentylacji mechanicznej

Filtry do rekuperatorów oznaczone są za pomocą liter i cyfr. Im wyższa cyfra, tym większa skuteczność filtracji. Wyróżnia się kilka klas filtracji. Modele z symbolami od G1 do G4 określane są jako filtry zgrubne. Modele z symbolami M5 i M6 określane są jako filtry pośrednie (wstępne). Modele z symbolami F7, F8, F9 określane są jako filtry dokładne, bardzo dobrze wychwytują pyłki, zarodniki grzybów, smog, bakterie. Najskuteczniejszą formą filtracji jest filtr węglowy do wentylacji mechanicznej, zatrzymuje on pyły, sadzę, zarodniki grzybów i mgłę olejową oraz filtry HEPA, które są stosowane wszędzie tam gdzie konieczne jest usunięcie z powietrza pyłu, kurzu, alergenów, smogu, dużej ilości bakterii i wirusów. Filtry HEPA często stosowane są w szpitalach, laboratoriach, w tzw. pomieszczeniach higienicznych.