Klimatyzacja przypodłogowa czy ścienna? Który klimatyzator wybrać?

Idealne na upały, ale i na chłodniejsze dni – mogą bowiem zarówno chłodzić, jak i grzać. Nowoczesne klimatyzatory to dla coraz większej liczby osób standard już nie tylko w miejscach publicznych, ale i w domu. Przed wyborem takiego urządzenia jednak często pojawia się wiele pytań, w tym m.in. o odpowiedni rodzaj klimatyzacji. W sprzedaży dostępne są np. modele przypodłogowe oraz ścienne, montowane pod sufitem. Który z nich lepiej wybrać? Przekonaj się poniżej!

Klimatyzator – krótko o zasadzie działania

Nim wyjaśnimy, jaka jest najlepsza klimatyzacja do domu, pomówmy nieco o tym, w jaki sposób właściwie ona działa. Urządzenia te coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. Prosto ujmując – stosując w nich specjalne czynniki chłodnicze (amoniak, freon czy bardziej ekologiczny, taki jak R32) klimatyzatory ochładzają powietrze w zamkniętych przestrzeniach. Oprócz tego mogą również regulować jego wilgotność, stwarzając komfortowe dla ludzi i zwierząt warunki.

Klimatyzator przypodłogowy – najważniejsze cechy i zalety

Wiedząc już ogólnie, jak działa to urządzenie, pora pomówić o jego poszczególnych wariantach. Weźmy wpierw na tapetę klimatyzator podłogowy. Model ten w swojej formie przypomina nieco grzejnik lub farelkę. Może być montowany trwale nad podłogą lub ustawiony na nóżkach czy kółkach. Rodzi to więc sporo możliwości, ale niekiedy stanowi również pewne utrudnienie.

Zalety klimatyzatora przypodłogowego

Głównym atutem tego rodzaju klimatyzacji jest jej prosty i szybki montaż. Zwykle instaluje się ją w łatwo dostępnych miejscach na wysokości kaloryferów, co znacznie usprawnia prace. Dodatkowo klimatyzator podłogowy, także ten dobrej jakości, kosztuje relatywnie niewiele. Należy jednak wspomnieć, że – mimo iż stymuluje ruch powietrza, to schłodzona masa kumuluje się bardziej przy podłodze. Efekty więc są wpierw odczuwalne na najniższych poziomach pomieszczenia.

W jakim miejscu najlepiej sprawdza się taki rodzaj klimatyzacji?

Sprzęt ten znakomicie sprawdza się m.in. w pokojach o niewielkim metrażu. W takiej przestrzeni rezultaty pracy opisywanego klimatyzatora są odczuwalne znacznie szybciej – zarówno jeśli chodzi o ogrzewanie, jak i chłodzenie. Ponadto klimatyzacja przypodłogowa zdaje egzamin również na poddaszach, gdzie skosy uniemożliwiają montaż innych sprzętów, oraz w przypadku budynków, których ściany są zbyt słabe, by utrzymać model ścienny.

Klimatyzator ścienny – co warto o nim wiedzieć? Jakie ma plusy?

Ten wariant urządzenia to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących nowoczesnego sprzętu, zapewniającego wydajne chłodzenie lub ogrzewanie. Klimatyzator ścienny – czy raczej, jego wewnętrzna część – przyjmuje formę wąskiego panelu, umieszczanego pod sufitem. Takie umiejscowienie niesie ze sobą szereg korzyści, a wyróżnia się ich sporo. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom tego rozwiązania.

Korzyści z montażu tego typu klimatyzatora

Jednym z atutów, jakim wyróżnia się klimatyzacja ścienna do domu, jest relatywnie niewielkie zużycie energii przy wysokiej wydajności, co stanowi niebagatelną korzyść jej użytkowania, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje skwar. Urządzenia te są też niewielkich rozmiarów, a przy tym w tej kategorii znajdzie się szeroki wybór modeli o zróżnicowanym designie, jaki doskonale pasuje m.in. do nowoczesnych wnętrz. Z drugiej strony, w porównaniu z klimatyzatorem przypodłogowym, taki sprzęt może być nieco droższy.

Klimatyzacja ścienna – gdzie najlepiej zamontować?

Ze względu na sposób działania, tego typu urządzenia najlepiej zdają egzamin w pomieszczeniach o większej powierzchni. Klimatyzacja ścienna to idealne rozwiązanie do m.in. salonów, przestronnych sypialni, ale też prywatnych gabinetów.

Co lepiej wybrać do domu? Klimatyzację ścienną czy podłogową?

Oba typy urządzeń mają swoje zalety. A czy mają wady? To zależy od perspektywy. Są to sprzęty dostosowane do nieco innych warunków. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać klimatyzator przypodłogowy, czy ścienny – musisz wpierw wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia w domu, gdzie będzie montowany, a także miejsce montażu czy ustawienia – ono również ma duże znaczenie! Jeśli masz wątpliwości, na co najlepiej postawić – skontaktuj się z nami! Jako fachowcy od projektowania i montażu klimatyzacji  zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie, dopasowane do Twoich potrzeb.