Jak schłodzić poddasze lub pokój na poddaszu?

Okres od maja do września w Polsce to coraz częściej czas wysokich temperatur. Gorące dni mają swoje zalety, ale – z drugiej strony – upały mogą poważnie wpływać na odczuwanie dyskomfortu, a nawet bezpieczeństwo ludzi. Przed skwarem nierzadko ciężko się schować także w zamkniętych pomieszczeniach, a niektóre z nich, w tym m.in. poddasza, są narażone na nie bardziej niż inne. Istnieją jednak skuteczne sposoby na schłodzenie domu, również najwyższej kondygnacji. Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł, by się tego dowiedzieć!

Pokój na poddaszu – doskonały sposób na zwiększenie przestrzeni użytkowej domu

Pełniąca tradycyjnie funkcję składziku góra domu coraz rzadziej stanowi miejsce na nieużywane meble czy inne sprzęty lub – po prostu – pustą przestrzeń. W wielu nowych budynkach tworzy się tam kolejne pomieszczenia – począwszy od gabinetów, przez pokoje rozrywek, po sypialnie i łazienki. Zadbanie więc o odpowiedni komfort na poddaszu jest nie mniej istotne jak na niższych kondygnacjach.

Poddasze a upały

Największe wyzwanie zdecydowanie dotyczy utrzymania właściwej temperatury. W nowoczesnym budownictwie stosuje się różnego rodzaju izolację, która odbija promieniowanie cieplne lub – ze względu na właściwości materiału – zmniejsza jego przenikanie. Co jednak w przypadku starszych domów? Jak w nich schłodzić poddasze? Jeśli chcesz przekonać się, jak zniwelować problem nadmiernego nagrzewania się tej przestrzeni, czytaj dalej!

Skuteczne sposoby schładzania pokoju na poddaszu

Termoizolacja, zwłaszcza ta zainstalowana w starszym budynku, nie zawsze „daje radę”. Dlatego w walce z upałami warto zadbać także o inne sposoby schładzania najwyższej kondygnacji. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • zapewnienie odpowiedniej wentylacji,
  • montaż klimatyzatora na poddaszu,
  • dobór odpowiednich okien i ich właściwe rozplanowanie,
  • zastosowanie osłon okiennych.

Po pierwsze – wentylacja

Do najważniejszych czynników odpowiadających za komfort termiczny na zaadaptowanym strychu należy odpowiednia wentylacja. Co istotne – trzeba ją odpowiednio zaplanować już na etapie projektowania , czym może zająć się np. nasza firma. Właściwe rozmieszczenie przewodów, jak i dachówek wentylacyjnych, pozwala na skuteczną wymianę powietrza, dzięki czemu jest ono świeższe w danym pokoju, co już sprzyja stworzeniu w nim bardziej przyjaznego klimatu.

Wybór odpowiednich okien i ich właściwe rozmieszczenie na połaciach

Kolejna kwestia to wybór odpowiednich okien. Przede wszystkim – nie powinny one być całkowicie szczelne. Wiemy, jak to brzmi, szczególnie w czasie pędu do maksymalnej pasywności. Jednak elementy stolarki otworowej, dostosowanej do montażu na połaciach, powinny zapewniać przepływ powietrza poprzez wykorzystanie mikrowentylacji. Co więcej – należy starannie rozplanować ich umieszczenie na skosach. Warto rozważyć m.in. montaż na przeciwległych spadach.

Klimatyzacja poddasza

Dzięki powyższym sposobom można lepiej zadbać o komfort na użytkowym strychu domów, które dopiero powstają. A co w przypadku starszych budynków? Jak schłodzić pokój na poddaszu, gdy nie da się już przeprowadzić istotnych zmian w konstrukcji? Są różne sposoby, ale przy tym tylko jeden gwarantujący wysoką skuteczność.

W nowszym, jak i starszym budownictwie rosnącą popularnością cieszy się klimatyzacja na poddaszu. Klimatyzator typu split lub multisplit to doskonałe rozwiązanie osobno dla przestrzeni otwartych lub podzielonych na pokoje. Można naturalnie również zastosować tańsze monobloki, przy czym warto wiedzieć, że mają one niższą wydajność. Każde z tych urządzeń pomaga schłodzić tę strefę i zapewnić komfortowe warunki.

Osłony okienne

Jeszcze innym sposobem niż np. klimatyzacja poddasza jest zastosowanie odpowiednich osłon okiennych. Fizycznie blokują one wpadanie promieni słonecznych do pomieszczenia przez okna połaciowe czy na ścianach szczytowych. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się rolety zewnętrzne, zdolne całkowicie zacienić wnętrze.

Postaw na skuteczne chłodzenie poddasza!

Upały są coraz większym wyzwaniem w naszym kraju. Nic dziwnego, że klimatyzatory cieszą się rosnącym zainteresowaniem – zarówno do biur, jak i do domów. Poddasza jednak należą do przestrzeni najbardziej narażonych na działanie wysokich temperatur. Dlatego – o ile to możliwe, najlepiej już na etapie projektowania warto uwzględnić m.in. wydajną wentylację i klimatyzację pokojów na najwyższej kondygnacji. Jeśli zaś chcesz, by zajęli się tym fachowcy – skontaktuj się z nami !

Jak działa Rekuperator? | Purevent