Instalacja rekuperatora – definicje, sposób działania

Wentylacja jest potrzebna w każdym budynku. Zapewnia on dostęp do świeżego powietrza. Wśród najpopularniejszych systemów w tym zakresie znajduje się rekuperator. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej metody grawitacyjnej. Wyróżnia się licznymi zaletami, w tym niezawodnością. Nic więc dziwnego, że jest nim zainteresowanych coraz więcej osób.

Czym jest rekuperator i jak działa?

Można go nazwać urządzeniem do wentylacji mechanicznej, czyli wytwarzającym w sztuczny sposób ruch powietrza (system grawitacyjny wykorzystuje procesy naturalne). Centrala rekuperacji musi więc być stale podłączona do zasilania. Kolejnym wyróżnikiem jest możliwość odzysku ciepła. Dzięki temu nagrzane powietrze z wnętrza budynku nie ucieka na zewnątrz, lecz pozostaje w środku, a świeże bez przeszkód przedostaje się do środka.

Dzieje się to poprzez dość prosty system. Centrala posiada wymiennik służący odzyskowi ciepła, który wciąga powietrze z dwóch stron w tym samym momencie. Pierwszy strumień zawiera powietrze zużyte, ale ciepłe, a drugi świeże i zimne. Co szczególnie ważne: nie mieszają się one ze sobą. Rekuperator ma bowiem dwa odrębne kanaliki.

Na dodatek powietrze z budynku przechodzi przez wymiennik ciepła, który gromadzi wewnętrzną temperaturę, a następnie oddaje ją napływającemu z zewnątrz. W efekcie rekuperacja pozwala zachować przytulną atmosferę w domu niezależnie od pogody.

Jak wygląda schemat rekuperacji?

Konstrukcja składa się z kilku podstawowych elementów. Najważniejszym jest opisany wymiennik ciepła. W tym momencie należy zaznaczyć, że schemat rekuperacji różni się w zależności od zastosowanego produktu. Klienci dostają do wyboru modele:

  • Krzyżowe. Są one najbardziej rozpowszechnione ze względu na niski koszt zakupu oraz późniejszej eksploatacji. Ich montaż pozwala na odzysk ciepła sięgający 70% przy rozdzieleniu strumieni nawiewanego i usuwanego powietrza. Niestety nie są zbyt dobrze chronione przed niskimi temperaturami, więc mogą oszronić się w źle zaizolowanym lub nieogrzewanym pomieszczeniu.
  • Obrotowe. Posiadają one bęben z masy ażurowej, który gromadzi ciepło. Wbudowany wirnik przechodzi zaś przez obszar powietrza nawiewanego i wywiewnego, co zapewnia odzysk ciepła na poziomie dochodzącym do 90%. Schemat nie musi brać pod uwagę niekorzystnych czynników zewnętrznych, ponieważ urządzenie jest odporne na działanie niskich temperatur.
  • Przeciwprądowe. Pod pewnymi względami przypominają wymiennik krzyżowy, lecz charakteryzują się wyższą sprawnością – do ok. 85%. Taka rekuperacja potrzebuje jednak innego systemu sterowania wewnętrznego, który obejmie konstrukcję niewielkich szczelin.

Warto zauważyć, że niezależnie od wybranego modelu, efekt pozostaje taki sam. Przy tworzeniu schematu bierze się pod uwagę umiejscowienie urządzenia i związane z tym narażenie na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

schemat rekuperacji

Schemat rekuperacji | Purevent

Instalacja rekuperacji | Purevent

Instalacja rekuperacji | Purevent

 

Zalety instalacji rekuperatora

Najistotniejszą korzyścią wynikającą z montażu jest zachowanie pełnej kontroli nad przepływem powietrza oraz wyeliminowanie ubytków ciepła. A to przekłada się na realne oszczędności. Według szacunków system jest w stanie odzyskać od 65 do nawet 95% ciepła. Konkretne wartości zależą od modelu urządzenia. Nie mniejsze znaczenie ma poprawna instalacja rekuperatora. Fachowcy uważają, że zmniejsza się w ten sposób koszty ogrzewania o około 30%.

Do tego należy dodać możliwość zastosowania filtrów, które oczyszczają powietrze przed wpuszczeniem go do domu, a także utrzymanie stałego, optymalnego poziomu wilgoci. Centrala jest więc wyjątkowo przydatna w dużych miastach, gdzie problem istnieje problem z niebezpiecznymi zanieczyszczeniami, a konkretnie smogiem. Dzięki niej nie trzeba otwierać okna, by wpuścić świeże powietrze do środka.

Przebieg montażu rekuperacji

Zadanie stworzenia wydajnej instalacji najlepiej pozostawić fachowcom. Tylko oni gwarantują, że projekt zostanie wykonany w najlepszy możliwy sposób. Dobrze jednak wiedzieć, że montaż rekuperacji należy zaplanować już na etapie budowania domu. Obejmujący to urządzenie schemat pozwala zachować wystarczająco dużo miejsca, aby uniknąć podstawowych błędów polegających na nieprawidłowym doborze średnic kanałów.

Nie oznacza to jednak, że stare budownictwo nie może skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Wiąże się to jednak z wyższym kosztem wykonania oraz przynajmniej kilkudniowymi pracami. Centrala zajmuje bowiem powierzchnię, której może brakować w nieprzystosowanym do tego obiekcie.

A gdzie zamontować rekuperator? Dobrze, jeśli znajdzie się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu gospodarczym, w którym temperatura nie spada poniżej 0ºC. Może to być np. poddasze czy kotłownia (z zastrzeżeniem, żeby nie była ona na paliwa stałe, które generują poważne zanieczyszczenia). Nie zaleca się montażu w pobliżu salonów czy sypialni, ponieważ centrala wydaje charakterystyczne dźwięki podczas pracy, które mogą przeszkadzać w zaśnięciu.

Ile kosztuje schemat rekuperacji?

To zależy od wielu czynników. Każda instalacja różni się od swoich odpowiedników pod względem rozległości, stopnia skomplikowania, użytych elementów czy wdrożenia niestandardowych rozwiązań. Do tego dochodzi jeszcze zakup samego urządzenia. Dlatego cennik pozostaje kwestią indywidualną. Profesjonalne firmy zajmujące się montażem rekuperacji zawsze zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania, a w każdym budynku będzie to nierzadko oznaczać coś nieco innego od pozostałych.

Należy przygotować się na wydatek rzędu kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wyraźnie więcej niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jednak rekuperator rekompensuje wynikające z tego niedogodności wspomnianymi już zaletami. Bez względu na cenę staje się on szybko nowym standardem w powstających obecnie budynkach oraz modernizowanych obiektach.

W świetle korzyści wynikających z instalacji rekuperatora można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że system sprawdzi się wszędzie i w każdych warunkach. Warto więc w niego zainwestować, aby cieszyć się czystym powietrzem bez ubytków ciepła.