Klimatyzacja split a multisplit. W czym tkwi różnica?

Sprzęt klimatyzacyjny dzieli się według różnych kryteriów. Może być podzielony m.in. ze względu na sposób montażu, ale również liczbę jednostek wewnętrznych. Biorąc pod uwagę drugie kryterium, klimatyzatory dzieli się na urządzenia typu split i multisplit. Co kryje się pod tymi nazwami? Jakie są różnice między oboma rozwiązaniami? O tym opowiemy poniżej. Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Czym jest klimatyzacja split?

Zacznijmy od sprzętu prostszego w budowie. Co to jest klimatyzacja split? To urządzenie, które idealnie nadaje się m.in. do domów i stanowi znakomite połączenie efektywności z ekonomicznością (szczególnie w porównaniu z modelem multisplit). Tego typu wariant najczęściej spotyka się w prywatnych przestrzeniach. Składa się on z dwóch jednostek – zewnętrznej (sprężarki) oraz wewnętrznej – wylotu. Pierwszą montuje się np. na elewacji, dachu lub na ziemi. Drugą natomiast instaluje się w domu, zwykle w największych lub najbardziej uczęszczanych pokojach.

Główne zalety splitów

Do największych atutów tych urządzeń należy fakt, że są one względnie ciche i oszczędne w użytkowaniu. Wskazuje się także na ich dużą wydajność (co, naturalnie,  zależy również od mocy). Warto wspomnieć, że połączenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej są zwykle krótkie i proste, co sprawia, że potrzeba niewielu łączeń. To z kolei zapewnia niezawodność systemu, zmniejszając prawdopodobieństwo wycieku czynnika chłodniczego. Ponadto klimatyzacja typu split charakteryzuje się szerokim i zróżnicowanym designem. Dzięki temu rewelacyjnie wpasowuje się w najróżniejsze aranżacje wnętrz.

Gdzie najlepiej sprawdza się klimatyzacja tego typu?

Prosta konstrukcja sprawia, że to najlepsze rozwiązanie do prywatnego użytku, ale nie tylko. Klimatyzator split, nazywany także bezkanałowym, zda egzamin również w mniejszym biurze czy sklepie. Doskonale spisze się też w lokalach gastronomicznych, w tym w niewielkich kawiarniach lub restauracjach.

Co to jest klimatyzator multisplit?

Opowiedzmy teraz nieco o drugim rodzaju urządzeń klimatyzacyjnych. Klimatyzacja typu multi split to rozwiązanie umożliwiające chłodzenie (lub ogrzewanie) kilku pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzator w takim przypadku składa się z jednej zewnętrznej jednostki i kilku wewnętrznych (od dwóch do pięciu, choć – teoretycznie – istnieje opcja rozszerzenia o kilka kolejnych). Nie są to jednak tylko proste wyloty – każdym urządzeniem można sterować osobno, dzięki czemu dostosuje się ich tryb pracy do własnych potrzeb.

Urządzenie typu split i multisplit różnią się złożonością konstrukcji. Pierwsze jest względnie proste. Przy drugim konieczne bywa stosowanie odpowiednich rozgałęźników i rozdzielaczy chłodziwa. Ponadto takie układy muszą być mocniejsze, dlatego stosuje się często silniejszą sprężarkę, zapewniającą optymalną pracę wszystkich wewnętrznych jednostek i wytrzymalsze połączenia.

Zalety multi splitów

Główna korzyść takiego rozwiązania to możliwość sprawnego tworzenia korzystnego mikroklimatu w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Klimatyzator multisplit jest przy tym tańszy od kilku pojedynczych splitów. Zaletę tego układu stanowi też fakt, że stosuje się tylko jedną jednostkę zewnętrzną, co może wpływać m.in. na estetykę elewacji budynku.

Klimatyzacja do większych biur… i domów

Już wiesz, co to jest klimatyzator multisplit. A gdzie najlepiej się sprawdzi? Tego typu systemy są idealne do budynków o większej powierzchni. Rewelacyjnie pasują m.in. do biur czy dużych sklepów, w których chłodzonych lub ogrzewanych ma być kilka pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że nadają się wyłącznie do zastosowań komercyjnych – montuje się je także w domach. Wówczas można poprowadzić instalację do kilku pokojów, np. salonu i sypialni. Dzięki temu komfortowymi warunkami cieszą się nie tylko osoby przebywające w głównym pomieszczeniu domu, ale i spędzające czas we własnej, prywatnej przestrzeni.

Kiedy warto sięgnąć po klimatyzator split lub multisplit?

Pora na rozstrzygnięcie! Co lepsze? Klimatyzator split? Czy multisplit? Odpowiedź brzmi… oba są dobre. Choć różnią się pod względem złożoności, wydajności i liczby wylotów powietrza, wciąż jest to ta sama klimatyzacja, działająca na identycznych zasadach. Pytanie więc powinno brzmieć raczej tak: które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w konkretnych okolicznościach? Jeśli szukasz odpowiedzi na nie – skontaktuj się z nami już teraz .