Klimatyzacja do mieszkania w bloku – wszystko, co musisz wiedzieć

Klimatyzacja w bloku nie jest już rzadkością. Ze względu na wyraźnie ocieplający się klimat oraz mocno dokuczające upały podczas wiosny i lata, rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze niezależnie od rodzaju zabudowy, w ramach której jest montowane. Aby jednak móc korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji w mieszkaniu, trzeba spełnić klika dodatkowych warunków, które nie dotyczą posiadaczy domów jednorodzinnych.

Na początku – jeszcze przed zakupem konkretnego urządzenia – należy zorientować się w ograniczeniach dotyczących możliwości montażu, stawianych przez daną wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową. W dużej części przypadków instalacja zewnętrznej jednostki klimatyzatora w bloku będzie musiała ograniczyć się do powierzchni balkonu. Zarządcy budynków tego typu rzadko wydają zgodę na naruszenie konstrukcji dachu lub elewacji.

Kolejnym etapem jest złożenie formalnego wniosku o wydanie przez spółdzielnię zgody na instalację urządzenia. Dobrze, jeśli wniosek ten zawierać będzie również rysunek techniczny, precyzyjnie obrazujący planowany obszar montażu. Ponadto może się także zdarzyć, że oprócz spółdzielni zgodę na instalację klimatyzatora będzie musiał wyrazić również architekt odpowiedzialny za zaprojektowanie budynku oraz sąsiedzi, którym hałas generowany przez urządzenie może zwyczajnie przeszkadzać.

Po uzyskaniu wszystkich wymaganych zgód, śmiało można przystąpić do wyboru i zakupu urządzenia.

Podczas montażu należy liczyć się z koniecznością wykonania otworu w ścianie zewnętrznej pod prowadzenie instalacji łączącej jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną i odprowadzenie skroplin z parownika. Warto również sprawdzić możliwość instalacji urządzenia pod kątem zasilania elektrycznego i doprowadzenia odpowiedniej mocy elektrycznej, szczególnie w przypadku starszych budynków mieszkalnych.

Co w przypadku braku zgody na montaż klimatyzatora w bloku?

Brak zgody którejkolwiek ze stron na instalację klimatyzatora nie spowoduje, że klimatyzacja w mieszkaniu w ogóle nie będzie mogła funkcjonować, jednak mocno zmniejszy możliwość wyboru rozwiązania. W takim przypadku trzeba ograniczyć się do monoblokowych klimatyzatorów przenośnych, których specyfika konstrukcji nie wymaga montowania zewnętrznej jednostki. Jest to rozwiązanie w zupełności wystarczające w stosunku do potrzeb większości użytkowników, choć zabiera niestety więcej przestrzeni użytkowej, niż podwieszane odpowiedniki typu split lub multi-split.