Jak sprawdzić stan zabrudzenia instalacji wentylacji?

Chcąc utrzymać optymalne działanie wentylacji, niezbędna jest jej regularna i skrupulatna konserwacja. Jeden z najważniejszych etapów tego procesu to z kolei wnikliwa kontrola stanu zabrudzenia instalacji. Jak przeprowadzić tę procedurę, jakie kroki powinna obejmować i dlaczego jest to niezwykle ważne dla zdrowia i komfortu domowników? O tym poniżej.

Dlaczego należy regularnie sprawdzać poziom zabrudzenia wentylacji?

Nadmiernie zanieczyszczona instalacja wentylacji stwarza wiele problemów, spośród których najbardziej oczywistym jest fakt, że przestaje ona funkcjonować prawidłowo. Wówczas zaburzona zostanie cyrkulacja powietrza w ramach budynku, a to w sposób bezpośredni odbija się na zdrowiu i samopoczuciu jego użytkowników. Im większy poziom zabrudzeń w obrębie systemu oraz im więcej czasu minęło od ostatniego badania mikrobiologicznego, tym poważniejsze niesie to ze sobą konsekwencje – od lekkiego osłabienia, przez uczucie chronicznego zmęczenia, aż po pojawianie się alergii i przewlekłych chorób.

Weryfikacja stanu zanieczyszczenia wentylacji – opis procedury

Fachowo i kompleksowo przeprowadzany proces oceny stopnia zabrudzenia wentylacji powinien obejmować w pierwszej kolejności zapoznanie się z dostępną na jej temat dokumentacją w postaci np. jej projektu. Następnie w ramach obiektu wykonywana jest tzw. wizja lokalna, która ma na celu zidentyfikowanie jej specyfiki oraz wytyczenie schematu, zgodnie z którym zostanie przeprowadzona kontrola czystości. Najczęściej będzie ona obejmowała sprawdzenie stanu zabrudzenia wnętrza central wentylacyjnych, wentylatorów, nawiewników, wywiewników i wszelkich pozostałych istotnych podzespołów za pośrednictwem specjalistycznej kamerki rewizyjnej. Na specjalne życzenie klienta, całość procesu może rozszerzyć jednak również o wspomniane wcześniej laboratoryjne badania mikrobiologiczne próbek pobranych z powierzchni przewodów.

Po czym poznać, że instalacja wentylacji potrzebuje weryfikacji poziomu zabrudzenia?

O ile samą procedurę kontroli czystości wentylacji bardzo ciężko jest przeprowadzić bez posiadania branżowej wiedzy oraz dostępu do specjalistycznych narzędzi, o tyle oznaki, że wymaga ona naszej uwagi, zauważyć jest dość łatwo. Do najczęstszych z nich należą brzydkie zapachy oraz brud zalegający na powierzchni wywiewnych, oraz nawiewnych podzespołów, a także pojawianie się w ich okolicach grzybów lub pleśni. Wskazaniem do sprawdzenia stanu zabrudzenia wnętrza central wentylacyjnych, wentylatorów, nawiewników czy wywiewników jest także generowanie przez instalację hałasu oraz trwający co najmniej kilka dni spadek samopoczucia użytkowników danego budynku.

W przypadku odnotowania opisanych wyżej czynników należy zgłosić się do specjalisty. W ramach realizacji świadczonej usługi podejmie się on czynności takich jak m.in. badania mikrobiologiczne, demontaż czy ponowny montaż rewizji wentylacyjnych oraz monitoring wnętrza instalacji przy wykorzystaniu specjalistycznej kamery.