Jak przebiega czyszczenie wentylacji w obiektach przemysłowych?

Niezawodna i bezawaryjna wentylacja ma do spełniania szereg funkcji w obiekcie. Nie tylko odpowiada za jakość dostarczanego powietrza, ale również, pozwala zmniejszyć ryzyko zagrożenia pożarem. Właśnie dlatego, niezbędne są regularne przeglądy i czyszczenie instalacji wentylacyjnej. Jak tego typu prace wyglądają w halach produkcyjnych lub magazynach? Sprawdź, na czym polega czyszczenie wentylacji w obiektach przemysłowych.

Odpowiednie przygotowanie do czyszczenia instalacji

Czyszczenie przewodów wentylacyjnych oraz konserwacja urządzeń odpowiadających za prawidłową wymianę powietrza w budynku przemysłowym jest procesem czasochłonnym i wymagającym odpowiednich nakładów pracy. Kluczowe jest tu właściwe przygotowanie sprzętu, rozstawienie niezbędnej infrastruktury, np. rusztowań. Warto zadbać o wybór wykonawcy, mając na względzie nie tylko koszty czyszczenia wentylacji, ale przede wszystkim jakość wykonanych prac. Niedrożna instalacja nie tylko pogorszy warunki korzystania z obiektu, ale może stać się przyczyną pożaru lub innego zagrożenia.

Sprzęt do czyszczenia urządzeń wentylacyjnych

Nie da się wyczyścić składających się z wielu elementów, przemysłowych instalacji wentylacyjnych bez odpowiedniego sprzętu oraz maszyn. Firmy wykonujące tego rodzaju prace powinny dysponować m.in.:

– urządzeniami czyszczącymi wyposażonymi w szczotki o różnych średnicach i przekrojach,

– odkurzaczami przemysłowymi i urządzeniami czyszczącymi podciśnieniowo,

– robotami wyposażonymi w kamery do inspekcji kanałów.

Jak widać równie ważna, co same urządzenia do czyszczenia, jest aparatura, pozwalająca precyzyjnie ocenić stan techniczny instalacji oraz stopień jej zanieczyszczenia.

Ile kosztuje czyszczenie wentylacji w magazynie?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytania, od czego zależy koszt czyszczenia wentylacji w obiektach przemysłowych i ile kosztuje taka usługa. Każdorazowo, wycena sporządzana jest indywidualnie, co ma związek m.in. z powierzchnią i kubaturą budynku, budową instalacji, jej indywidualnymi parametrami czy stopniem zanieczyszczenia pomieszczeń. Należy założyć, że im większe i bardziej zapylone obiekty, tym cena usługi będzie wyższa.

Jak w praktyce wygląda czyszczenie wentylacji w obiektach przemysłowych?

Proces czyszczenia kanałów wentylacyjnych polega wprowadzaniu do nich głowic szczotkujących lub zdalnie sterowanego robota, wyposażonego w kamerę oraz urządzenia czyszczące. Szczotki obrotowe usuwają zanieczyszczenia z przewodów. Frakcje pyłu oraz inne zabrudzenia są następnie zasysane przez odkurzacz.

W dużych magazynach i halach czyszczenie wentylacji jest prowadzone odcinkami. Wiąże się to z ograniczonym zasięgiem szczotek, które często muszą być prowadzone przez ten sam kanał wielokrotnie w celu uzyskania odpowiedniego efektu.

Zleć czyszczenie profesjonalistom

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo złożone i skomplikowane może okazać się czyszczenie wentylacji w obiektach przemysłowych, warto powierzyć to zadanie ekspertom z wieloletnim doświadczeniem. Tylko w ten sposób, zyskasz pewność profesjonalnie wykonanej usługi, która zagwarantuje optymalne bezpieczeństwo korzystania z pomieszczeń.