Jak działa wentylacja hybrydowa?

Funkcjonalność wentylacji grawitacyjnej pozostawia wiele do życzenia, podczas gdy stosowanie mechanicznego odpowiednika wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ponieważ rynek nie znosi próżni, producenci zaproponowali kompromis pomiędzy powyższymi systemami, którym jest wentylacja hybrydowa. Co to jest? Jak działa? Jakimi wadami oraz zaletami się odznacza? Na te pytania postaramy się zwięźle i treściwie odpowiedzieć    w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wentylacja hybrydowa – schemat działania

Wentylator hybrydowy stanowi połączenie cech wentylacji naturalnej z mechaniczną, co oznacza, że na przemian wykorzystuje schemat działania charakterystyczny zarówno dla rozwiązań grawitacyjnych, jak i mechanicznych. Wentylacja hybrydowa pozwala działać naturalnym prawom fizyki, a kiedy nie ma sprzyjających warunków dla zaistnienia prawidłowej wentylacji grawitacyjnej, wspomaga ją za pomocą energii elektrycznej. Celem wentylacji hybrydowej jest zapewnienie użytkownikom określonego obiektu powietrza dobrej jakości, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu ilości pobieranej do zasilenia urządzenia energii.

Wentylacja hybrydowa – wady i zalety

Do głównych atutów, którymi odznacza się wentylacja hybrydowa, zaliczyć należy przede wszystkim:

  • możliwość zastosowania w budynkach różnego typu,
  • przy sprzyjających warunkach temperaturowych może działać bez pobierania energii, ale nie jest od nich w pełni uzależniona (tak jak wentylacja grawitacyjna),
  • niskie koszty wdrożenia systemu,
  • cichość pracy,
  • nieskomplikowany montaż,
  • relatywnie mały pobór mocy.

Zabrania się stosowania wentylacji hybrydowej w pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania

Łączenie wentylacji mechanicznej z grawitacyjna w ramach jednego rozwiązania powoduje, że przejmuje ono nie tylko zalety obu systemów, ale również część ich wad.
Wentylator hybrydowy wciąż pozostaje częściowo uzależniony od ewentualnych przerw w dostawie prądu, w większości przypadków nie oferuje możliwości zamontowania dodatkowych filtrów oczyszczających powietrze z pyłków i drobnoustrojów, a ponadto podobnie jak wentylacja grawitacyjna  generuje straty ciepła ale w znacznie mniejszym stopniu.