Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?

Wokół systemów klimatyzacji krąży wiele niedopowiedzeń oraz mitów. Wynika to głównie ze słabej wiedzy na temat ich działania. Tymczasem pojawia się coraz więcej dni, w których przydaje się wydajna klimatyzacja. Czy szkodzi ona w taki sposób, jak sądzą niektórzy? W tym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Klimatyzacja i zatoki, alergie czy astma

Osoby borykające się z problemami dróg oddechowych oraz uczuleniami powinny zwracać szczególną uwagę na sposób użytkowania klimatyzatorów. Na pierwszym miejscu trzeba postawić odpowiednią konserwację. Klimatyzacja dla alergików wymaga regularnego czyszczenia filtrów albo ich wymiany oraz regularnych przeglądów wraz z kompleksowym czyszczeniem – najlepiej 2 razy w roku. Zanieczyszczony system może spowodować bóle zatok i pojawienie się alergenów w powietrzu.

Niektóre modele, poza podstawowymi filtrami siatkowymi posiadają ulepszoną funkcję filtracji, która dodatkowo poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, również w odniesieniu do osób mających problem z alergiami.

Warto przy tym pamiętać, że organizm nie zawsze radzi sobie z nagłymi wahaniami ciepła. Klimatyzacja i jej skutki uboczne nie sprawiają problemów, jeśli różnica pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną temperaturą będzie wynosić ok. 5-7°C. W przeciwnym wypadku może dość do szoku termicznego, a także bólu głowy oraz zatok.

Nieodpowiedni nawiew, czyli kiedy klimatyzacja szkodzi?

Standardowy klimatyzator odpowiada wyłącznie za schładzanie powietrza, a nie jego wymianę. Jeśli wentylacja funkcjonuje w nieprawidłowy sposób, to klimatyzacja może nadmiernie wysuszyć pomieszczenie. Utrzymanie obu systemów we właściwym standardzie działania pozwoli zachować właściwą wilgotność w domu (na poziomie 40-60%).

A jak klimatyzacja wpływa na zdrowie ze względu na jej umiejscowienie? Podstawowy błąd polega na montażu urządzenia tam, gdzie nawiew skierowany jest bezpośrednio na przebywających w pokoju ludzi. Należy unikać za wszelką cenę instalacji nad biurkami, łóżkami itp. Źle dobrane miejsce walnie przyczynia się do uczucia suchości oczu i gardła, a nawet przeziębień.

Za pogorszenie samopoczucia nie odpowiada więc sama klimatyzacja. Czy zdrowa, a więc przemyślana i rozsądna eksploatacja urządzenia może wyeliminować nieprzyjemne skutki upragnionego chłodu? Na powyższych przykładach widać, że jest to nie tylko możliwe, ale wręcz bardzo proste. Wystarczy zastosować się do kilku ogólnych porad użytkowania.