Nieszczelność klimatyzacji. Jak często dobijać klimatyzację?

Każdy system klimatyzacji wymaga regularnego serwisowania. To oczywiste dla wszystkich tych, którzy dbają o posiadane przez siebie urządzenia. Jednak nadgorliwość w tej kwestii jest równie zła, jak beztroska. Osoby obawiające się, że w ich systemie wystąpi nieszczelność klimatyzacji, często decydują się na tzw. dobijanie (lub też nabijanie) przynajmniej raz w roku. Czy ma to jakiekolwiek uzasadnienie? Odpowiemy na to pytanie w niniejszym poradniku.

Właściwa ilość czynnika chłodniczego

Producenci urządzeń określają, jaka zawartość czynnika chłodniczego stanowi najodpowiedniejsze rozwiązanie dla ich produktów. Naturalnie jego ilość różni się w zależności od jednostki, a ubytki są potencjalnie niebezpieczne dla środowiska. Dlatego wiele osób stara się oddalić takie ryzyko częstym serwisowaniem w zakładach, oferujących dobijanie klimatyzacji. Nabicie substancji ma na celu uzupełnienie braków i zabezpieczenie działania systemu.

Skąd w ogóle taka konieczność? Wydawałoby się, że klimatyzatory to coraz nowocześniejsze urządzenia o znacznie lepszej konstrukcji, niż kiedyś. To prawda- coroczne dobijanie klimatyzacji to nic więcej jak mit. Wiara w tę wymyśloną prawidłowość jest oczywiście na rękę nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy zarabiają na niewiedzy swoich klientów.

Realny ubytek substancji chłodniczej

Co robić w przypadku nieszczelności klimatyzacji? W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest kontakt z firmą z branży klimatyzacyjnej. Tylko takie firmy mają możliwość zakupu czynnika chłodniczego oraz uprawnienia do naprawy urządzeń pracujących na f-gazach.

Profesjonalny serwis przeprowadzi badanie szczelności, odzyska czynnik z instalacji, a następnie wykona próby ciśnieniowe. W ten sposób odnajdzie nieszczelność, naprawi ją i uzupełni braki czynnika spowodowane jego ulotnieniem. Co równie ważne – nie zasugeruje, że jest to konieczne co roku!

Przyczyną wycieku czynnika chłodniczego są przeważnie uszkodzenia mechaniczne lub błędy na etapie montażu instalacji. Wyeliminowana nieszczelność nie powinna pojawić się w dłuższym odstępie czasu, a kwestie usterkowe powinny zostać wychwycone przy okresowym przeglądzie serwisowym. Poprawna eksploatacja i regularny serwis pozwoli cieszyć się chłodnym powietrzem przez znacznie dłuższy czas.