Co wpływa na wydajność systemu wentylacji?

Systemy wentylacyjne można dostosowywać pod wieloma różnymi czynnikami. Najważniejszym z nich jest jednak efektywność. To od niej zależy, czy wymiana powietrza będzie przebiegać sprawnie nawet w trudniejszych warunkach. W kwestii takiej, jak systemy wentylacji Wrocław należy do miast, w których przykłada się do tego szczególną wagę. Dlatego przyjrzymy się bliżej wszystkim czynnikom wpływającym na ich wydajność, aby podjąć dobrą i przemyślaną decyzję przy zakupie sprzętu.

Po pierwsze: dobór centrali wentylacyjnej

Na samym początku konsumenci stają przed wyborem rodzaju systemu. Nie jest to proste zadanie ze względu na dużą różnorodność urządzeń. Przy doborze centrali wentylacyjnej warto więc kierować się kilkoma łatwymi do identyfikacji wytycznymi, takimi jak marka sprzętu i wystawione certyfikaty. Oczywiście zawsze można zwrócić się po pomoc do specjalistów firmy Purevent, którzy są doskonale rozeznani w dostępnych na rynku produktach.

Po drugie: liczba i średnica kanałów wentylacyjnych

Po doborze centrali wentylacyjnej należy się skupić na liczbie potrzebnych kanałów. Ile należy ich wykonać? Nie ma tu jednej odgórnie ustalonej zasady. Należy jednak zadbać o wentylację w łazience, kuchni, toalecie oraz pomieszczeniach bez okien. A każdy dodatkowy kanał nieco zmniejsza efektywność systemu, co z kolei wymusza zastosowanie wydajniejszych rozwiązań. Wentylacja grawitacyjna wymaga co najmniej 160 mm średnicy kanału okrągłego oraz 140×140 mm przewodu prostokątnego. Większe wymaga się m.in. wtedy, gdy dwa kanały (np. z łazienki i toalety) łączą się na pewnym odcinku ze sobą.

Po trzecie: długość systemów wentylacji we Wrocławiu

W tym przypadku istnieją dwie ścisłe zasady. Przede wszystkim wydajność wentylacji spada drastycznie, gdy długość kanału mierzonej od kratki do wylotu nad dachem nie wynosi co najmniej 2 m. Co więcej, wszystkie przewody na tej samej kondygnacji muszą mieć podobną długość. W przeciwnym wypadku kanały będą przeszkadzać sobie w pracy.

Po czwarte: wykończenie wentylacji

Wydajność wentylacji zależy też od sposobu zakończenia kanału. Zbyt nisko umieszczony pod połacią dachu komin mocno ogranicza ciąg. To samo dotyczy montażu komina w strefie nadciśnienia. Nieprawidłowa lokalizacja doprowadza nawet do wtłaczania powietrza do kanałów wywiewnych. Trzeba więc dobrze wybrać miejsce, aby utrzymać wysoką efektywność.

Po piąte: czyszczenie wentylacji

Pozostaje już tylko sprawa konserwacji. Kurz i inne zanieczyszczenia stałe potrafią zapchać przewody, co ogranicza przepływ powietrza. W związku z tym wymaga się regularnego (przyjemniej raz w roku) czyszczenia wentylacji. Tylko to gwarantuje odpowiednią wymianę powietrza.

Jak często wykonywać pomiary wentylacji?

Oczywiście wydajność wentylacji nie utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały okres jego użytkowania. Wynika to m.in. ze wspomnianego już zanieczyszczania kanałów, ale też wielu innych czynników. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie, żeby uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Pragniemy podkreślić, że pomiary wentylacji są też regulowane przez przepisy prawa budowlanego, a zaniechanie obowiązku wiąże się z surowymi karami dla właściciela obiektu.

A więc jak często przeprowadzać kontrolę nieruchomości pod tym kątem? Według przepisów powinno się to odbywać nie rzadziej niż raz w roku. Najlepszym momentem na pomiar wentylacji jest rozpoczęcie sezonu grzewczego. W ten sposób ogranicza się ryzyko wypadków. Specjaliści zalecają jednak badania techniczne również po zakończeniu sezonu grzewczego. Dotyczy to zwłaszcza zabudowy przekraczającej 2000 m², a także nieruchomości o co najmniej 1000 m² powierzchni dachów.

Podsumowanie

Na efektywność systemów wentylacji wpływa naprawdę sporo czynników, które na dodatek potrafią się zmieniać wraz z czasem. Wobec tego zleca się regularną konserwację, obowiązkowe pomiary oraz dobór markowych urządzeń. Jeśli chodzi o systemy wentylacji, Wrocław ma dostęp do wyjątkowej oferty firmy Purevent. Z przyjemnością pomożemy w wyborze i zaprojektowaniu najlepszego rozwiązania.