Jaki klimatyzator do małego mieszkania?

Klimatyzacja najczęściej kojarzy się nam z dużymi obiektami handlowymi i domami jednorodzinnymi. Nie oznacza to jednak, że w niewielkich mieszkaniach w bloku montaż takiego urządzenia nie ma sensu. Trzymając się kilku zasad można stworzyć skuteczny system. Jak wybrać klimatyzator do małego mieszkania i czym się kierować podczas jego doboru?

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzację do małego mieszkania?

Zanim zdecydujesz się na klimatyzatory do małych mieszkań, dowiedz się dokładnie, czy przepisy Twojej spółdzielni nie regulują takiej inwestycji. Prawdopodobnie będziesz musiał uzyskać pozwolenie z zarządu spółdzielni, ponieważ jednostka zewnętrzna znajdzie się na balkonie. Najczęściej zarządcy nie mają z tym problemu i zgadzają się na montaż urządzenia w tej przestrzeni. Nieco trudniej będzie, jeśli nie dysponujesz balkonem.

Druga kwestia techniczna dotycząca już samego klimatyzatora do kawalerki dotyczy emisji hałasu przez urządzenie. W domach jednorodzinnych czy obiektach usługowych nie ma to tak dużego znaczenie. Tymczasem głośna klimatyzacja do kawalerki może pogorszyć komfort wypoczynku w mieszkaniu. Dlatego lepiej wybrać urządzenie o możliwie najniższej emisji hałasu.

Split czy multisplit – klimatyzacja do kawalerki?

Często inwestorzy zadają sobie pytanie dotyczące technologii samego urządzenia. Czy klimatyzacja do małego mieszkania powinna być w systemie split, czy multisplit? Odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, czy chcesz wyposażyć kawalerkę, a może mieszkanie dwupokojowe. System split jest łatwiejszy w montażu i nie wymaga stosowania skomplikowanej sieci instalacyjnej. Urządzenie wewnętrzne połączone jest z zewnętrznym za pomocą dwóch krótkich rurek, dlatego nie będziesz musiał przeprowadzać skomplikowanego remontu. To rozwiązanie sprawdza się jednak w kawalerkach, a przy mieszkaniach z większą liczbą pokojów może być niewystarczające. Wówczas lepszy będzie system multisplit, w ramach którego wentylacja prowadzona jest do kilku pomieszczeń z jednego urządzenia zewnętrznego.