Badania mikrobiologiczne klimatyzacji – czy warto je wykonać?

Wiele osób popełnia duży błąd, nie zwracając uwagi na stan klimatyzacji lub ignorując takie sygnały jak nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia czy mniej sprawne działanie. W rzeczywistości bardzo często okazuje się, że tego typu niedogodności świadczą o zanieczyszczeniu klimatyzacji lub o rozwijających się w niej grzybach czy pleśni. Z tego też powodu przy niesprawnej klimatyzacji możemy spotkać się z takimi objawami jak łzawienie oczu, katar, kaszel lub duszności. Warto przy tym wspomnieć, że oddychanie powietrzem, w którym znajdują się grzyby i pleśń ma bardzo zły wpływ na stan naszego zdrowia – szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z takimi chorobami jak alergia czy astma. Dlatego z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się badania mikrobiologiczne klimatyzacji. Na czym polegają i kiedy powinniśmy się na nie zdecydować?

Badanie mikrobiologiczne – na czym polega?

Poprawnie przeprowadzone badania mikrobiologiczne klimatyzacji polegają na pobraniu za pomocą specjalnych narzędzi próbek (wymazu) z klimatyzacji, które następnie są badanie pod kątem rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, drożdży i pleśni. Dzięki temu możemy z łatwością stwierdzić, czy klimatyzacja wymaga dezynfekcji oraz profesjonalnego czyszczenia. Tego typu badanie okazuje się szczególnie pomocne dla tych osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i które nie chcą pogarszać swojego stanu zdrowia.
Warto przy tym wspomnieć, że bardzo często wykonuje się również badania mikrobiologiczne powietrza – wówczas próbki pobiera się za pomocą otwartej płytki lub specjalnego urządzenia. Z badania mikrobiologicznego powietrza dowiemy się przede wszystkim, czy w próbce nie pojawiają się drobnoustroje ani zanieczyszczenia pyłowe lub biologiczne, które mogą przyczynić się do gorszego samopoczucia i dolegliwości zdrowotnych.

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania mikrobiologiczne klimatyzacji?

To prawda, że badania mikrobiologiczne klimatyzacji są jednym z najbardziej skutecznych sposobów na skontrolowanie jakości wydzielanego przez urządzenie powietrza. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy konieczne będzie czyszczenie klimatyzacji, a także dobrać środki, które najlepiej sprawdzą się w zwalczaniu poszczególnych zanieczyszczeń. Z tego też powodu możemy spotkać się z mniejszą skutecznością w przypadku czyszczenia klimatyzacji bez przeprowadzenia wcześniejszych badań – wówczas osoba podejmująca się zlecenia nie wie, co musi zwalczyć, aby zapewnić klimatyzacji sprawne działanie i aby wydzielała ona zdrowe powietrze.
Warto również wspomnieć o tym, że nawet w przypadku nowej klimatyzacji powinniśmy regularnie wykonywać badanie mikrobiologiczne – na czym polega tego typu ostrożność? Często okazuje się, że zanieczyszczenia klimatyzacji nie zależą od tego, jak długo z niej korzystamy i czy wyróżnia się ona nowoczesnymi usprawnieniami. Nie bez znaczenia stają się między innymi warunki panujące w danej lokalizacji. Ponadto dobrym pomysłem będzie zwrócenie szczególnej uwagi na niepokojące sygnały, które świadczą o zanieczyszczeniach – na przykład na złe samopoczucie, zmęczenie, senność czy dolegliwości przypominające alergię.